Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12150 miejsce

Alaskan Malamut - przyjemne z pożytecznym

Potężna sylwetka, lśniąca, wilcza sierść, mądre i ciepłe spojrzenie. Tak najczęściej wygląda pies rasy Alaskan Malamut. Posiadanie psa tej rasy, dostarcza mnóstwo radości. Jednak pamiętać należy, że nie jest to pies dla każdego.

Gdy oprócz zapewnienia ruchu, damy psu najważniejsze-naszą miłość, pewnym jest, że ten odwdzięczy się tym samym i nawet przy gorszej pogodzie każdy spacer okaże się wielką przyjemnością. / Fot. Krzysztof GnatPsy te należą do grupy ras pierwotnych. Przez tysiące lat wykorzystywane były jako psy pociągowe na Alasce. Dziś kiedy zostały "oswojone", coraz częściej widujemy je w naszych miastach. Malamuty to jedne z piękniejszych psów jakie możemy spotkać na ulicach, w parkach, czy okolicznych lasach. Masywna sylwetka oraz srebrnobiała sierść sprawiają, że psy te bardzo kojarzą się z wilkami. Jednak mimo, niekiedy groźnego, wyglądu mają niezwykle przyjacielski charakter, będąc otwartymi do ludzi. Wiele osobników wprost uwielbia dzieci i niejeden "maluch" na takim Alaskanie podróżował po ogrodzie niczym na dzikim rumaku. Nieco inaczej wyglądają ich kontakty z innymi psami. Tu zdarzają się spięcia i niemal każdy właściciel Malamuta na widok obcego zwierzęcia, wzmaga czujność, by nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu.

Potężna sylwetka, lśniąca, wilcza sierść , mądre, ciepłe spojrzenie. Tak najczęściej wygląda pies rasy Alaskan Malamut. / Fot. Krzysztof GnatWspaniały wygląd, sprawia że wiele osób zakochuje się w tej rasie od pierwszego wejrzenia i decyduje się na zakup Malamuta bez przemyślenia konsekwencji, jakie wynikają z posiadania takiego psa. A pamiętać należy, że Alaskany są dość wymagające i aby najzwyczajniej w świecie nie krzywdzić zwierzaka, trzeba te wymagania spełniać. Mowa tu przede wszystkim o ruchu. Psy te w przeszłości, przemierzały setki kilometrów po zimnych terenach Ameryki Północnej, ciągnąc za sobą sanie, w których podróżowali ludzie, a także ich sprzęt. To sprawia, że chęć biegania mają zakorzenioną głęboko w sobie potomkowie Malamutów z Alaski, także ci, którzy urodzili się wiele lat później np. w hodowli w naszym kraju. Sam dom z ogrodem, czy wielkie mieszkanie to za mało. Pies ten potrzebuje dużo przestrzeni i nawet na kilkusetmetrowa działka szybko przestanie mu wystarczać. Co ciekawe, psa tego można trzymać również w bloku, jednak tu szczególnie należy pamiętać o jego potrzebie ruchu. Tu z pomocą mogą nam przyjść inni właściciele Alaskanów. Coraz bardziej popularne stają się w Polsce sporty z udziałem psów pociągowych, a w internecie łatwo można znaleźć osoby zajmujące się tym na co dzień nie tylko zawodowo, ale i amatorsko.

Wspaniały wygląd, sprawia że wiele osób zakochuje się w tej rasie od pierwszego wejrzenia. / Fot. Krzysztof GnatNiestety nie każdy chce ponosić konsekwencje zakupu tego wspaniałego psa i często Malamuty stają się ofiarą swego wyglądu. Sieć pełna jest stron, na których można znaleźć psy do adopcji. Warto czasem zastanowić się, czy nie pomóc takiemu zwierzęciu, bo można w ten sposób zrobić nie tylko "coś dobrego", ale sprawić wielką frajdę sobie i bliskim i zyskać wdzięczność psiaka na długie lata.

Zwierzę to nie zabawka. O tej starej prawdzie bardzo szybko przekonują się właściciele Alaskanów Malamutów. Jednak ci którzy zdecydowali się na zakup takiego zwierzęcia z rozsądku, otrzymują w pakiecie z tym cudownym "futrzakiem" wiele szczęścia. Co więcej, posiadanie takiego psa, jest wspaniałym sposobem, na poprawienie własnego zdrowia, gdyż tak długo jak malamuty chodzą po świecie, tak długo wiadomo, że dla człowieka również ruch to zdrowie. A gdy oprócz zapewnienia ruchu, damy psu najważniejsze-naszą miłość, pewnym jest, że ten odwdzięczy się tym samym i nawet przy gorszej pogodzie każdy spacer okaże się wielką przyjemnością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

M z Mamutem
  • M z Mamutem
  • 08.11.2010 23:49

Szanowni Państwo,
mają Państwo bardzo wielkie wątpliwości co do słuszności posiadania przesympatycznych psów rasy Alaskan Malamute (posiadam 4 mies. obecnie suczkę) czy też wspaniałych Syberian Husky w naszym klimacie, jednakowoż nie zdając sobie sprawy, iż na Alasce zdarzają się również upały ok. 30 st. C.
Zarówno jedna jak i druga rasa, posiadając nie tylko włos okrywowy ale i podszerstek, jest przystosowana do radzenia sobie z takimi temperaturami z całkiem dobrym rezultatem. Najważniejsze o zapewnić im cień i nieograniczony dostęp do świeżej wody.
Reasumując - rasy te nie męczą się wcale jeśli ich właściciel ma 'głowę na karku' :)

pozdrawiam serdecznie
M ze swoim Mamutem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ok , małe sprostowanko do komentarzy ;) Ja mam psa rasy Syberian Husky - też pies rasy pierwotnej, podobnie jak Malamuty pochodzi z zimnych zakątków globu i podobnie ma ogromne zapotrzebowanie na ruch. Panie Arkadiuszu- rzeczywiście latem psom nie jest łatwo, jednak np. okłady z mokrych ręczników, a przede wszystkim ograniczenie wysiłku dla psa w dzień, pomaga znieść wysokie temperatury. Ja w okresie letnim na długie spacery chodzę po godzinie 22 i z doświadczenia wiem, że człowiek sam na tym wiele korzysta kiedy powietrze zaczyna być rześkie, a pies na wieczornym spacerze wygląda na bardzo szczęśliwego. Panie Mirku. Nie, to są różne rasy, mimo, że mają podobną charakterystykę. Różnica zasadnicza w wielkości - Malamuty ważą nawet ok 45 kg , a Syberiany maks ok.27 kg. Pani Alicjo. Jak wspomniałem na początku komentarza-ja mam psa innej rasy, jednak Malamuty "znam" dobrze od lat i taki obraz mi się jawi. Myślę, że hodowcy ( a znam kilku) potwierdziliby moją opinię. Pamiętać tylko należy, że każdy pies ma swój charakter i zdarzają się wyjątki. No i te kontakty z innymi psami, ale to przecież nie tylko domena Malamutów. Pani Ewelino. ( Ta Flinta ?! ;) Niebieskie oczy maja Husky , Malamuty mają brązowe, jednak obie te rasy są wyjątkowej urody. Piękne zwierzęta. A co do zapewniania ruchu, to rzeczywiście pewnie zdarzają się ludzie, którzy nie dbają o swoje psy, dlatego tym bardziej należy o tym wspominać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny pies, ja mam Syberiana i widzę z opisu że są bardzo podobne charakterem do Malamutów :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 10.09.2010 19:56

Piękne zwierzęta, to prawda, że zwracają uwagę swoim wyglądem a jeszcze na dodatek mają niebieskie oczy. Ale... czy rzeczywiście nasz klimat i mieszczański dom, to dla nich właściwe warunki? Myślę, że niewielu właścicieli zapewnia psu wystarczającą ilość ruchu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo sympatyczna charakterystyka pięknego psa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny pies wygląda jak Husky, może to jedno i to samo ale znawcą nie jestem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne psy, to prawda. Mam jednak małą wątpliwość dotycząca trzymania takich futrzaków w naszym klimacie. Skoro te psy biegały w śniegach Alaski to pewnie bardzo meczą się w naszym klimacie, w lipcu, przy 40 stopniach... Czy aby nie wyrządzamy im krzywdy trzymając je w domach w Europie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.