Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9087 miejsce

Albania, czyli Bałkany dla wymagających

Kilka praktycznych informacji dla osób udających się do Albanii. Ponieważ w internecie brakuje aktualnych informacji na temat tego niezwykle ciekawego kraju, postanowiłem uzupełnić tę lukę. Szerokiej drogi!

Panorama Kotoru, zabytkowego miasta położonego nad Zalewem Kotorskim w Czarnogórze. / Fot. marek stawroAlbania już od kilku lat inspirowała moją wyobraźnię, byłem ciekaw tego położonego w samym sercu Bałkanów, przez dziesięciolecia pozostającego w izolacji kraju. Dławionego przez reżim i żyjącego w ciągłym zagrożeniu inwazją, która nigdy nie nadeszła, a której zapobiec miały słynne bunkry - autorski pomysł Envera Hodży.
Tak samo jak w innych krajach Europejskich, albański komunizm wykończył się sam – bankrutując.

Kotor - stare miasto. / Fot. marek stawroNa temat Albanii zarówno w internecie, jak i w przewodnikach książkowych znalazłem przed wyjazdem stosunkowo niewiele informacji, a część tych informacji jest już nieaktualna – np. na temat stanu dróg w Albanii albo ich braku. W ciągu ostatnich dwóch, trzech lat przeprowadzono szereg inwestycji mających na celu doprowadzenie infrastruktury do obowiązującego w regionie standardu, dzięki czemu większość głównych ośrodków miejskich jest połączona ze sobą nowymi drogami, powstają także autostrady. Dlatego wybierając się do Albanii, nie powinniśmy się martwić stanem zawieszenia naszego samochodu, przynajmniej dopóki trzymamy się głównych dróg, możemy liczyć na asfaltową nawierzchnię.

Okolice dworca autobusowego w Kotorze. / Fot. marek stawroNa Bałkany dotarliśmy tanimi liniami lotniczymi, połączeniem z Krakowa do Dubrownika. Już w drodze z lotniska powitał nas billboard z podobizną Ante Gotoviny, oskarżonego przez Trybunał Haski o zbrodnie przeciwko ludności cywilnej, w tym o zamordowanie co najmniej 150 Serbów chorwackich i wypędzenie ok. 200 tysięcy podczas wojny na Bałkanach w latach dziewięćdziesiątych. Portret Gotoviny opatrzony podpisem: „bohater, a nie zbrodniarz” ma pewnie na celu poinformowanie przybywających do Chorwacji turystów o niewiedzy europejskiego wymiaru sprawiedliwości. W każdym większym, wypełnionym zachodnimi turystami mieście, na straganach można sobie kupić czarny t-shirt z podobizną Gotoviny. Miałem wrażenie, jakby nad Chorwacją w roku 2008 unosił się duch faszystowskiego przywódcy Ante Pavelića.

Szybko opuściliśmy przepełnioną turystami i horrendalnie drogą Chorwację (w Dubrowniku zapłaciliśmy równowartość 100 zł za nocleg na polu namiotowym! Zresztą samo miasto, z marmurowymi chodnikami wypolerowanymi podeszwami butów turystów nie ma do zaoferowania nic ponad przygnębiającym widokiem miasta sprzedanego, w całości oddanego do dyspozycji turystom, bez odrobiny autentyczności i intymności).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Swietny reportaż. Dokładnie tak samo opisałabym Albanię. Niedawno z niej wróciłam i zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Jest niesamowita, to kraj kontrastów ale jakże pięknych kontrastów.Zakochałam się do tego stopnia,że postanowiłam lecieć do Albanii na Nowy Rok i przeżyć tam niezapomnianego Sylwestra:) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie artykuły lubię. Kawał dobrego reportażu i z ciekawego kawałka świata :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię czytać wspomnienia z podróży, zaraz chce mi się tam jechać :) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

pięknie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst - ciekawa powieść i informacje turystyczne w jednym, a do tego fajne fotki. Polecam również artykuł Łukasza Muziola o Albanii link

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 :) bardzo dobry tekst, aż się Albanią zainteresowałem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

5/5 Może kiedyś będzie mi dane tam pojechać ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.06.2009 19:13

5+ Marr jr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Fiat 126 z tirańską rejestracją, zaparkowany w centrum Tirany." - masło maślane, ale i tak mi się podoba wycieczka! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe (5!)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.