Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23404 miejsce

Albania – minikontynent. Droga do Europy

W piątek, 28 listopada, w Auli Wydziału IFE Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona Albanii. Jej organizatorem było Koło Naukowe Euro Youth Politechniki Łódzkiej oraz ISCC Uniwersytetu Łódzkiego.

Konferencja naukowa o Albanii. / Fot. B. StawowskiGdyby zapytać młodego Polaka, czy wie gdzie jest Albania, będzie długo zastanawiał się nad odpowiedzią lub nie będzie potrafił udzielić odpowiedzi. - To był dla nas impuls do organizacji tego spotkania – mówi Piotr Szudrowicz z Euro Youth. To pierwsza konferencja o kraju, który stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Dlaczego wybrano Albanię? Zdaniem organizatorów, jest to kraj, o którym Polacy wiedzą niewiele. - Chcieliśmy przybliżyć uczestnikom konferencji kandydata do Unii Europejskiej i NATO – mówi Piotr Szudrowicz.

Termin konferencji wybrano nieprzypadkowo. Właśnie tego dnia Albańczycy obchodzą Dzień Niepodległości. Program konferencji obejmował zarys historyczny i demograficzny Albanii, analizę sytuacji gospodarczo-ekonomicznej tego kraju i pokazanie jej drogi do Unii Europejskiej, a także do sił pokojowych NATO.

Ambasador Republiki Albanii w Polsce Florent Celiku wraz z osobami towarzyszącymi. / Fot. B. StawowskiWśród zaproszonych gości znaleźli się Ambasador Republiki Albanii w Polsce Florent Celiku, Konsul Honorowy Republiki Albanii Jarosław Rosochacki, Kamila Szyman z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Łodzi, przedstawiciele władz Politechniki Łódzkiej, Studium Języka Polskiego, a także Uniwersytetu Łódzkiego. Obradom przysłuchiwali się także mieszkańcy XIV Domu Studenckiego Uniwersytetu Łódzkiego „Wieża Babel”.

Wszystkich gości, przedstawicieli sponsorów i studentów powitał dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania politechniki Łódzkiej dr hab. inż. Ryszard Grądzki. Jako pierwszy prelegent, zabrał głos najważniejszy gość - Ambasador Republiki Albanii. Florent Celiku mówił o historii swego kraju i jego drodze do niepodległości. Opowiadał także o obecnej sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

DarekS
  • DarekS
  • 26.01.2011 11:54

Szkoda, że tak mało ludzi z Polski jeździ do Albanii. Może to przez kiepskie drogi albo wysokie ceny biletów lotniczych? Gdyby kogos interersowalo wiecej informacji o Albanii to polecam portal albania.com.pl. Gdyby jakieś tanie linie latały do Tirany to od razu byłoby ciekawiej :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.