Facebook Google+ Twitter

Albania nowym kandydatem do Unii Europejskiej

Po dwudniowym spotkaniu 28 ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, które odbyło się w Luksemburgu, Albania otrzymała status kraju kandydującego do UE. Akcesję kraju z Unią popiera 96 proc. Albańczyków.

Albania (Shqipëria, Republika Albanii – Republika e Shqipërise) to niewielkie państwo w południowo-wschodniej Europie, Bałkanach, nad morzem Adriatyckim. Graniczy z Grecją, Macedonią, Czarnogórą i Kosowem. Jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy oraz jednym z założycieli Unii na Rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Albania w kwietniu 2009 roku złożyła oficjalny wniosek o przyjęcie do UE i właśnie ten wniosek został pozytywnie rozpatrzony i uznano kraj jako kandydata.

Albania jest republika demokratyczną, która bardzo dynamicznie rozwija się po reformach ustrojowych, które rozpoczęły się pod koniec lat 80. XX wieku, po upadku komunizmu. Wolny rynek spowodował, że kraj ten otworzył się na świat i inwestycje. Szczególnie jest to widoczne w energetyce i infrastrukturze transportowej. Albania może być wzorem w technologii, szybkości i jakości budowania dróg. Kraj jest bogaty w bogactwa naturalne – rudy chromu, miedzi, żelaza i niklu oraz ropę naftową, gaz ziemny, węgiel i boksyty. Nad jeziorem Prespa są jedne z największych w świecie złóż naturalnego asfaltu. Albania jest też uznanym producentem wyrobów tytoniowych oraz przetwórstwa płodów rolnych, zwłaszcza kukurydzy, pszenicy i słonecznika. Dobrze rozwinięta jest produkcja oliwek i winorośli oraz hodowla bydła, kóz i owiec (albańska wełna należy do jednych z lepszych jakościowo).

Albania to w 75 proc. kraj górzysty, z rejonami trudno dostępnymi. Najlepiej rozwijają się kurorty nadmorskie dorównując, a niekiedy przewyższając inne śródziemnomorskie. Liczba turystów zagranicznych rocznie to ponad 1 mln osób, a wpływy dobijają średnio do 1 mld dolarów. Obecne tempo wzrostu PKB w roku to około 8 proc. Kraj ten do niedawna uważany był za jeden z najbiedniejszych w Europie. Jednak z roku na rok szybko odrabia zaległości. Do niedawna uważano, że wejście tego kraju do UE to perspektywa kilkunastu lat. Teraz wygląda na to, że zaledwie kilku. W Albanii mieszka ponad 3 mln mieszkańców, większość w rejonach nadmorskich. Średnia wieku to około 28 lat, co stawia ten kraj wśród najmłodszych w Europie. Jednak sporo osób mieszka zagranicą. Około 80 proc. mieszkańców to Albańczycy. Mniejszość narodowa to Arumuni, Grecy, Romowie, Serbowie, Macedończycy, Gorani, Czarnogórcy, Turcy i niewielka grupa innych mniejszości europejskich.

Komisarz ds. rozszerzenia UE, Stefan Fule pogratulował Albanii na portalu społecznościowym Twitter jej zaakceptowania przez ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich i pojawienia się w gronie kandydatów do Unii. "Gratulacje dla Albanii! Uznanie wysiłków na rzecz reform jest zachętą do bardziej aktywnych działań" - napisał komisarz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.