Facebook Google+ Twitter

Albania numerem jeden na rok 2011 według Lonely Planet

Jak co roku, australijskie wydawnictwo ogłosiło listę 10 krajów, do których podróże poleca. Tematyczność, wzbudzane emocje, stosunek jakości do ceny i to "coś" specjalnego, oto kryteria brane pod uwagę przez ekspertów Lonely Planet.

Droga / Fot. Arek BraniewskiZa Albanią znalazły się: Brazylia, Wyspy Zielonego Przylądka, Panama, Bułgaria, Vanuatu, Włochy, Tanzania, Syria, a dziesiątkę zamyka Japonia. Dlaczego na pierwszym miejscu znalazła się Albania? W uzasadnieniu przywołane są nie tak odległe czasy, gdy kraj ten był miejscem tylko dla odważanych, a nawet najodważniejszych z odważanych. Na początku lat 90. Albania była elitarnym celem podróży, nieliczni turyści mogli w pełni nacieszyć się lazurowymi plażami, lokalną kuchnią, zabytkami oraz życiem nocnym. Dla lokalnej ludności byli rzadkim widokiem. Dziś, gdy kraj przestaje być utożsamiany z wojną i przestępczością, zaczyna przyciągać coraz więcej turystów. Według Lonely Planet bieżący rok to najlepszy czas, aby odwiedzić jeszcze niezadeptaną Albanię.

Kierunek Bałkany


"Gdy gromadzono materiały do przewodnika, w Albanii nie było ani jednego bankomatu". To informacja z przewodnika Pascala "Europa" z 2005 r. Kilka lat później, nowsze źródła mówią, że jest coraz więcej bankomatów, ale w większości tylko dla posiadaczy kart wydanych w Albanii. Bierzemy więc gotówkę i nie martwimy się takimi ograniczeniami.

Jeśli postanowimy wybrać się do Albanii samochodem, miejmy na uwadze niebezpieczeństwo jego kradzieży. Przestrzega przed tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem nieocenionego poradnika Polak za granicą. Gdy jednak nie bierzemy sobie takich rad do serca i wyruszamy autem, pamiętajmy o tym, że nie zaleca się poruszania po drogach po zmroku, z uwagi na nieoświetlone motory, rowery i pieszych oraz nieoznaczone przeszkody na drogach, jak na przykład otwarte studzienki kanalizacyjne.

Może więc samolotem. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Albanii. Nie latają tam również tanie linie lotnicze. Najwygodniej dojechać z Chorwacji przez Czarnogórę, dopłynąć promem z włoskiego Bari albo dostać się z Grecji - lądem lub promem z Korfu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Karol
  • Karol
  • 09.03.2011 16:41

Marika!
Trochę więcej nt. Albanii znajdziesz na portalu http://albania.com.pl.

Komentarz został ukrytyrozwiń
hugenot1
  • hugenot1
  • 22.01.2011 20:10

W Albanii nie ma problemu telefonii komórkowej poza rejonami górskimi, gdzie nie ma pokrycia siecią.
Chyba Pan pisarz dawno nie był w Sarandzie.Na plażach hotelowych jest czysto, na miejskich bywa różnie ale bez katastrofy ekologicznej.Byłem w różnych rejonach Albanii, jeździłem samochodem w dzień i po zmroku i proszę nie pisać, że podróże tam są niebezpieczne.W każdym kraju przy nie zachowaniu ostrożności i rozsądku może się coś wydarzyć. Polecam Albanię.

Komentarz został ukrytyrozwiń
xynia
  • xynia
  • 21.01.2011 21:52

W Albanii jest bardzo dobrze funkcjonujacy internet i spokojnie mozna sie dodzwonic przynajmniej z Tirany bo dzialaja telefony...Pisze to z Tirany, nie wiem jak jest poza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst, choć szkoda, że tak krótki; można było się bardziej rozpisać na temat tego nietuzinkowego kraju.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.