Facebook Google+ Twitter

Albania też marzy o euro

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-18 22:33

Premier Albanii Sali Berisha powiedział w piątek (18.09), że Albania rozważy wprowadzenie euro ze względu na silną presję europejskiej waluty na albańską gospodarkę.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sali_Berisha,_October_2008.jpg / Fot. Wikimedia CommonsPodczas odbywającej się w piątek (18.09) w Tiranie regionalnej konferencji poświęconej stabilności finansowej, premier albańskiego rządu Sali Berisha stwierdził, że waluta euro staje się poważnym problemem ponieważ jest wspierana przez najsilniejsze światowe gospodarki, co wywołuje dużą presję na gospodarkę albańską.

"Wierzę, że dzień, w którym zakończymy naszą walkę z euro jest bliski, ponieważ nie mamy innego wyjścia jak tylko wstąpić do strefy euro" stwierdził premier Berisha. Dodał on, że kwestią mobilizującą go do takiego pomysłu jest m.in zmiana poglądu na temat euro przez brytyjskich eurosceptyków.

Analitycy obecni na konferencji przyjęli przemówienie albańskiego premiera z przymrużeniem oka, twierdząc, że wprowadzenie euro jest niemożliwie na obecnym etapie rozwoju Albanii. Kornela Liperi, redaktor naczelna tygodnika ekonomicznego Monitor stwierdziła, że obecna polityka fiskalna albańskiego rządu, związana z gromadzeniem ogromnego deficytu budżetowego wskazuje raczej
na odwrotne tendencje. Jak dodała pani Liperi, Albania to kraj rozwijający się, który potrzebuje inwestycji, a te z kolei wymagają pożyczek i mogą rodzić deficyt, co jest sprzeczne z warunkami jakie musi spełnić kraj kandydujący do strefy euro.

Źródło: http://www.balkaninsight.com/en/main/news/22327/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.