Facebook Google+ Twitter

Albańsko-macedoński spór o... encyklopedię

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-21 18:43

Macedońscy Albańczycy chcą wycofania z rynku encyklopedii opublikowanej przez Macedońską Akademię Nauk, która ich zdaniem przedstawia ich społeczność w złym świetle.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Encyklopedia_PWN.JPG / Fot. Wikimedia CommonsWedług albańskich organizacji encyklopedia zawiera wiele niejasności, które w nieprawidłowy przedstawiają mieszkańców Macedonii, w tym szczególnie Albańczyków.

Według publikacji Macedońskiej Akademii Nauk, Albańczycy przybyli do Macedonii w XVI wieku, jako Arnauci i Shqiptarzy. Naukowcy twierdzą także, że Armia Wyzwolenia Narodowego, uformowana przez macedońskich Albańczyków, często nazywana macedońską UÇK (tak jak kosowska UÇK, walczyła o odłączenie od Macedonii terenów etnicznie albańskich), szkolona była przez jednostki specjalne wielkiej Brytanii i USA.

Sprzeciw wobec publikacji wyrazili członkowie albańskiej Partii Demokratycznego Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej. Stwierdzili oni, że publikacja powinna zostać wycofana z rynku, a w stosunku do jej autorów i wydawców powinno wszcząć się postępowanie sądowe.

Albańczycy, uważają się za potomków Illirów, którzy przybyli na Bałkany jeszcze przed Słowianami. Określanie daty przybycia Albańczyków do Macedonii wydaje się mocno nietrafne, gdyż w okresie walki z Turkami, poszczególne grupy etniczne przemieszczały się po całych Bałkanach już dużo wcześniej.

Albańska Armia Wyzwolenia Narodowego powstałą w 1999 roku, a jej przywódcą został Ali Ahmeti, powiązany z twórcami Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UÇK). Jej głównym celem stała się ochrona i walka o prawa macedońskich Albańczyków. Z tego powodu w 2001 roku doszło do konfliktu zbrojnego między oddziałami albańskimi a macedońskimi siłami bezpieczeństwa. W myśl tzw. porozumienia Ochrydzkiego, kończącego konflikt, miałą ona zostać rozbrojona. Według nieoficjalnych informacji była wspierana przez zachodnie służby specjalne.

Źródło: www.b92.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.