Facebook Google+ Twitter

Albertiana 2007 w Zgierzu

Dziś w Gimnazjum nr 3 w Zgierzu odbyły się regionalne eliminacje VII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej osób niepełnosprawnych Albertiana 2007. Zwyciężyli zespół Akcent i solistka Agnieszka Olczyk.

Zwyciężca festiwalu zespół Akcent ze Zgierza w przedstawieniu: Pomysłodawcą i jednocześnie współtwórcą Festiwalu Albertiana   jest Anna Dymna. Impreza odbywa się rokrocznie od 2001 roku, a jej organizatorem jest Fundacja im. Brata Alberta (stąd nazwa Albertiana), której prezesem jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, honorowy gość imprezy w Zgierzu.

Finał festiwalu odbędzie się w Krakowie w teatrze im. Juliusza Słowackiego. Szansę występu w finale otrzymała tylko jedna grupa teatralna i jedna osoba z kategorii soliści.

W dzisiejszej rywalizacji regionalnej w Zgierzu wzięło udział 9 zespołów i 10 solistów z trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Zespół Frajda w przedstawieniu: Oto pełna lista uczestników:

Grupy teatralne: „Kraina Czarów” (Skierniewice), „Wieloznacznik” (Łęczyca), „Kolory życia” (Płock), grupa Warsztatów Terapii Zajęciowej z Filipowa, „Kogel Mogel” (Radom), „Psomalsi” (Łódź), „Akcent” (Zgierz), „Frajda” (Łódź), „Cocolino” (Przesucha).

Soliści:   Katarzyna Stasiak (Konstantynów), Izabela Wojda (Łódź), Renata Tomczyszyn (Wieruszów), Konrad Kołodziejczyk (Radom), Agnieszka Olczyk (Łęczyca), Mateusz Nowakowski (Aleksandrów Łódzki), Monika Iżykowska (Łask), Anna Fabik (Łódź), Przemysław Kacprzak (Łódź), Sebastian Jadczak (Zgierz).

 

Trudne zadanie dla jury

 

Kogel Mogel z Radomia/ fot. Paweł WężykFestiwal rozpoczął się o godz 10. Uczestnicy występowali na zmianę, najpierw trzy grupy teatralne, następnie pięciu solistów itd. W konkursie mogły wziąć udział zespoły składające się z osób niepełnosprawnych – upośledzonych umysłowo i z porażeniem mózgowym, które ukończyły 12. rok życia. Czas trwania jednego występu określono na maksymalnie 15 minut.

Przyjęto następujące kryteria oceny: wrażenie artystyczne, pomysł dostosowania programu do możliwości artystów oraz wkład pracy terapeuty w przygotowanie uczestników i ostateczny efekt terapeutyczny.

– Ideą festiwalu jest pokazanie osobom niepełnosprawnym, że ich świat nie powinien być wyłączony z “normalnego” trybu życia. Festiwal pokazuje, że niepełnosprawni spełniają się i są niezastąpieni w wielu dziedzinach, w tym wypadku w aktorstwie – podkreślają ks. Isakowicz-Zaleski oraz Anna Dymna.

Mateusz Nowakowski z Aleksandrowa Łozkiego / fot. Paweł WężykPoziom pokazów był bardzo wysoki, osobiście nie chciałbym znaleźć się w skórze jurorów. Debatowali bardzo długo i nikt się temu nie dziwił. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, tym bardziej, że na finał do Krakowa mógł pojechać tylko zwycięzca.

Występy były różnorodne, jedne bawiły, rozśmieszały, inne wzruszały, ale wszystkie miały do przekazania licznej publiczności jakieś przesłanie. Uczestnicy udowodnili, że niepełnosprawność nie ogranicza, wręcz przeciwnie, motywuje do działania.

Ostatni pokaz zakończył się ok. godziny 15, a wynik rywalizacji jury ogłosiło kilka minut przed 16.

 

Kto najlepszy

 

Zwyciężca festiwalu zespół Akcent ze Zgierza w przedstawieniu: W kategorii grupa teatralna zwyciężył zespół terapii teatralno-muzycznej Akcent ze Zgierza. Jest to grupa reprezentująca Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło Zgierz. Akcent zaprezentował przedstawienie pt. „Cztery pory roku” - czas radości i trosk w czterech porach roku. W skład zespołu wchodzą aż 32 osoby. Wygrana została przyjęta bardzo entuzjastycznie, radości nie było końca. Awans do finału i reprezentowanie tak dużego regionu jest świetnym zwieńczeniem dotychczasowej działalności zespołu. W tym roku Akcent obchodzi swoje dziesięciolecie.

Najlepsz solistka Agnieszka Olczyk/fot. Paweł WężykWśród solistów bezkonkurencyjna okazała się doświadczona Agnieszka Olczyk. Agnieszka śpiewa już 6 lat i wielokrotnie zajmowała czołowe miejsca na przeglądach i festiwalach, m.in. w Łęczycy, Bełchatowie, Łodzi. W 2006 roku otrzymała specjalne wyróżnienie od burmistrza Konstantynowa Łódzkiego w przeglądzie piosenki żołnierskiej.

Dzisiaj Agnieszka zaśpiewała piosenkę „Jeszcze się tam żagiel bieli” z repertuaru Alicji Majewskiej i zwyciężyła.

 

 

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski/fot. Paweł Wężyk– Patron naszej fundacji, św. Brat Albert był artystą, malarzem, człowiekiem bardzo wrażliwym na twórczość – mówił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Dlatego jest znakomitym patronem dla tego festiwalu. Zwycięzcami są wszyscy, bowiem sam udział w eliminacjach festiwalu w Zgierzu jest ważnym wydarzeniem. Gratuluję wszystkim!

 

 

Finał festiwalu Albertiana 2007 odbędzie się 20 marca w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niestety nie będę miał takich możliwości. Liczę na to, że ktoś przejmie pałeczkę. Przecież w Krakowie nie brakuje dziennikarzy obywatelskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należy mieć nadzieję, że ktoś z naszego grona podejmie temat i zrobi podobną relację z finału w Krakowie. No chyba, że Ty sam dokończysz dzieła :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobrze, że są takie inicjatywy i dobrze, że o tym piszesz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.