Facebook Google+ Twitter

Alberto Fujimori skazany na 25 lat więznienia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-03 07:56

Sąd Najwyższy Peru orzekł karę 25 lat więzienia dla byłego prezydenta tego kraju Alberto Fujimori.

Został on uznany za winnego łamania praw człowieka za jego rządów w latach 1990-2000.
Sąd orzekł, że nie ma wątpliwości, iż Fujimori zaaprobował utworzenie wojskowego szwadronu śmierci, który zabił około 50 osób.

W Limie w latach 1991-1992 szwadrony przeprowadziły masakrę ludności pod pretekstem walki z maoistami. 25 osób zostało wówczas zabitych, wśród nich znajdowały się kobiety, dzieci i starcy. Organizacje obrony praw człowieka utrzymują, że żadna z ofiar nie miała kontaktu z partyzantami. Szwadron śmierci podlegał bezpośredniemu doradcy prezydenta, odpowiedzialnemu za służby specjalne.

Fujimori w listopadzie 2000 roku uciekł z Peru za granicę, po obaleniu jego rządu w następstwie skandalu łapówkarskiego. Dotarł do Japonii, skąd przysłał faks ze swoją rezygnacją, ale parlament odrzucił ją i formalnie zdjął go z urzędu. Od tamtej pory żył w Tokio gdzie japońskie władze chroniły go jako obywatela tego kraju.

Fujimori chciał ubiegać się powtórnie o prezydenturę Peru. Wówczas, jako chroniona immunitetem głowa państwa, zamierzał powrócić do kraju. Prowadził swoją kampanię wyborczą z Chile. We wrześniu 2007 roku Sąd Najwyższy Chile wydał zgodę na ekstradycję byłego prezydenta do Peru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.