Facebook Google+ Twitter

Album "Toasty polskie" od 12 listopada w księgarniach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-30 08:50

"Toasty polskie" to obszerny wybór toastów (wierszem i prozą), mnóstwo wspaniałych ilustracji z alkoholem w roli głównej, ale także horoskop dotyczący spożywania trunków.

 / Fot. MGAlkohol jest stary jak cywilizacja i towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Sposób picia i rodzaj trunku bywają podstawą charakterystyki różnych narodowości, gdyż styl biesiadowania to element każdej narodowej kultury. Jej częścią są również toasty.

Słowniki definiują toast jako gatunek literatury stosowanej, podkreślając jego konwencjonalny charakter. Ale toast może też przybrać charakter dłuższej, oryginalnej przemowy prozą lub wierszem, a także pieśni. Śpiewanie podczas uczt i biesiad popularne było zwłaszcza w okresie staropolskim, ale do dnia dzisiejszego utrzymuje się w tradycji nie tylko ludowej.

Toasty znajdujemy w wierszach podpisanych wielkimi nazwiskami i w anonimowych zbiorkach wydawanych licznie w pierwszych latach ubiegłego wieku. Wiele ich brzmi w refrenach piosenek biesiadnych oraz w utworach rozbrzmiewających z estrady i wielkiej sceny. Toasty to przecież nie tylko życzenia biesiadników dotyczące osób. Często wyrażają radość życia w różnych jego przejawach nie związanych bezpośrednio z okolicznościami biesiady. Warto się w nie wsłuchać, a przy okazji powtórzyć.

Wydawnictwo MG

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.