Facebook Google+ Twitter

Albumowe, podkarpackie abecadło

W 2010 r. staraniem Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego ukazało się w Rzeszowie interesujące wydawnictwo - "Podkarpackie ABC".

Okładka książki "Podkarpackie ABC". / Fot. reprod. Józef KomarewiczW 2010 r. staraniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego ukazało się w Rzeszowie interesujące wydawnictwo "Podkarpackie ABC". Województwo podkarpackie prezentowane jest poprzez różne hasła ułożone w alfabetycznym porządku. Książka jest bogato ilustrowana. Jej opracowaniem graficznym zajęło się Studio Kolor. Poszczególne hasła w książce tłumaczone są z polskiego na trzy języki - angielski, francuski oraz rosyjski. Książkę otwiera wstęp z którego można się dowiedzieć, że Podkarpackie jest najmniej zurbanizowanym województwem w Polsce i jednym z najczystszych ekologicznie regionów kraju. W województwie znajdują się góry Beskidu Niskiego i Bieszczady, Pogórze Karpackie, nizina Kotliny Sandomierskiej oraz część południowego Roztocza.

Książkę otwiera litera A oraz hasła - Akademia szybowcowa (powstała w 1932 r. w Bezmiechowej), artyści i informacje o Beksińskim, Szajnie, Kantorze, Mehofferze i ich podkarpackich korzeniach. Albumowe wydawnictwo kończy się na literze Ż i hasłach takich jak żubry (żyjące w stanie dzikim w Bieszczadach w nadleśnictwach: Baligród, Lesko, Komańcza, Cisna, Stuposiany i Lutowiska) oraz Żydzi, którzy pojawili się na Podkarpaciu w latach trzydziestych jedenastego stulecia.

Interesująco opracowane zostało w podkarpackiej książce hasło - kolejki (wąskotorowe, jeżdżące w Bieszczadach i na Pogórzu Dynowskim; ich historia rozpoczyna się z końcem XIX w., kiedy to austriaccy przedsiębiorcy zaczęli wąskotorówką transportować drewno z bieszczadzkich lasów). Poszukiwaczy przygód mogą zainteresować hasła takie jak np. nadsańskie bunkry, zbudowane przez Rosjan podczas II wojny światowej, jedna z największych tego typu budowli w Europie, czy też Twierdza Przemyśl, trzecia pod względem wielkości w Europie (po Antwerpii i Verdun).

Szczególne zainteresowanie czytelnicze budzi hasło - zamki, które są z pewnością ozdobą Podkarpackiego. Chodzi o zamki w Łańcucie, Krasiczynie oraz Baranowie Sandomierskim. Odwiedzając ten region warto mieć na podorędziu "Podkarpackie ABC".


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.