Facebook Google+ Twitter

Ale Meksyk na uczelni w Ostrowcu Świętokrzyskim!

Do ostrowieckiej Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości wrócił cykl spotkań poświęconych krajom i kulturom świata. Gościem piątego spotkania, w dniu 17 marca 2017 roku, był Marek Łasisz, archeolog i podróżnik.

Doktor Paweł Kaptur (z lewej) przedstawia Marka Łasisza. / Fot. Krzysztof KrzakGościa podejmował animator cyklu, dr Paweł Kaptur z Instytutu Kultur i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Marek Łasisz jest absolwentem kulturoznawstwa cywilizacji starożytnych świata, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i archeologii na Uniwersytecie Warszawskim (wcześniej ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Władysława Broniewskiego w rodzinnym Ostrowcu Świętokrzyskim). Brał udział w badaniach archeologicznych na terenie Polski i Peru. W swoich wyprawach na kontynenty amerykańskie dotarł do wielu interesujących miejsc, gdzie prowadzone były prace wykopaliskowe. Jako kulturoznawca i podróżnik odwiedził też wieleMarek Łasisz na spotkaniu w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak miast na obszarze Kanady, Ekwadoru, Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru, Kostaryki, Nikaragui, Panamie, Kolumbii i Meksyku. I to właśnie Meksyk był "bohaterem" spotkania w auli WSBiP, które nosiło tytuł "Meksyk. Wyprawa śladami Azteków i Majów". Prezentacja oparta była na pochodzących z bogatego archiwum Marka Łasisza zdjęciach i filmach wykonanych przez niego samego i jego żonę podczas czterech wypraw do Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej.

Marek Łasisz opowiadał o wyprawach do Meksyku. / Fot. Krzysztof KrzakPrelegent, wprawiony latami współpracy z różnymi instytucjami edukacyjnymi w kraju, z ogromną swobodą "przeprowadził" licznych słuchaczy (w zróżnicowanym wieku) przez Meksyk, jedno z największych i najbardziej interesujących państw świata. Podróż słowem malowana rozpoczęła się w stolicy, mieście Meksyk, założonym w 1325 roku przez Azteków jako "Miejsce Najwyższego Kapłana Tenocha", a lokalizację wskazał im bóg Huitzilopochti. Znakiem danym przez bóstwo był orzeł z wężem w szponach, który usiadł na kaktusie położonym na jednym z wysepek jeziora Texcoco. Dziś symbol ten można zobaczyć na fladze Meksyku. Centralnym miejscem w stolicy Meksyku jest Plac Zócalo, w pobliżu którego znajduje się m.in. pomnik niezwykle szanowanego w tym kraju papieża – Polaka, Jana Pawła II; później słuchacze "odwiedzili" Narodowe Muzeum Antropologii, co stało się też okazją do poznania krwawych początków tej ziemi obiecanej Azteków, którzy – o Marek Łasisz opowiadał o wyprawach do Meksyku. / Fot. Krzysztof Krzakczym mało kto pewnie wie – byli kanibalami. Potem Marek Łasisz poprowadził swoich słuchaczy do Pałacu Narodowego, dawnej siedziby wicekróla Nowej Hiszpanii, następnie na Plac Garibaldi, gdzie o każdej porze dnia można spotkać muzyków mariachi; na trasie tej swoistej wędrówki znalazły się również takie miejsca, jak Acapulco (ze śmiałkami skaczącymi ze skały do wód zatoki), Puebla, stanowiska archeologiczne Monte Albán i Palenque ze świątyniami Krzyża i Inskrypcji, Cancún, Tulum, Merida, Chichén Itzá uznane za jeden z nowych siedmiu cudów świata i kilka innych. Nie zabrakło przy tym opowieści o powszechnych w Meksyku kontrastach społecznych, różnorodności kulturowej i religijnej, bezgranicznej wierze w uzdrowicielską moc szamanów, ciekawym świecie tamtejszej flory i fauny oraz… gastronomii, która jako jedną z najpopularniejszych zakąsek oferuje chapulines, czyli smażone koniki polne. Marek Łasisz przywiózł też na spotkanieSombrero przywiezione przez Marka Łasisza z Meksyku podobało się słuchaczom w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak oryginalne pamiątki z Meksyku, między innymi sombrero, w którym kilku słuchaczy pozowało do pamiątkowych fotografii. Prowadzący wieczór w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, Paweł Kaptur zapowiedział, iż jest nadzieja, że Łasisz pojawi się jeszcze nie raz na spotkaniu w Instytucie Kultur i Języków, by opowiedzieć o kolejnym kraju, który odwiedził.

Końcowa część wieczoru z Markiem Łasiszem była poświęcona jego niedawnemu debiutowi literackiemu. Ten znakomity popularyzator wiedzy kulturowej i archeologicznej wydał w ubiegłym roku powieść "Dom wilka", będącą przykładem powieści przygodowej z gatunku fantastyki miejskiej. Jej bohaterem jest 12 – letni Artur, ofiara przemocy domowej, która ucieka przed nią do niezwykłego Instytutu Archeologii, a dostaje się tam przez tajemnicze drzwiczki w blokowej piwnicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Relacja napisana w bardzo ciekawy sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świat się zmienia, ale niezmiennie interesuje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawiam się, po co te kciuki w dół. Jeśli ktoś nie zgadza się z komentarzem piszącego, niech to uzasadni a nie chowa głowy w piasek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To musialo byc wspaniale spotkanie z Meksykiem swietnie tu opisane

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.