Facebook Google+ Twitter

Ale tania benzyna! Stacje benzynowe licytują się w obniżkach

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-09-26 10:07

Na większości stacji zapłacimy nieco powyżej 4 zł, ale są i takie, na których z 3,70 zł jeszcze dostaniemy resztę. Kierowcy zacierają ręce. Paliwo tanieje i tak już zostanie.

Wczoraj najtaniej w Lesznie było na stacji Pieprzyka, ale i na konkurencyjnych stacjach ceny poszły w dół. - Fot. Ł. ZalesińskiSkąd ten spadek cen?
– Przede wszystkim wynika to z kosztów surowca – twierdzi Jacek Cwetler, dyrektor Polskiej Izby Paliw Płynnych. – Stabilniejsza sytuacja w stosunkach USA – Iran sprawia, że cena ropy spadła poniżej 60 dolarów za baryłkę. To jednak na polski rynek przekłada się z pewnym opóźnieniem, więc teraz obserwujemy skutki ruchów na rynkach światowych sprzed 2-3 tygodni.
Ceny paliwa powoli spadają, ale nie wszędzie jednakowo. W Lesznie, po raz pierwszy od wielu miesięcy, cena litra benzyny spadła nawet poniżej 3,90 zł. W Kaliszu na jednej ze stacji przy supermarketach było jeszcze taniej. Ba, tam benzyna kosztowała mniej niż olej napędowy!

Dlaczego tak tanio


– Przyjeżdżają do nas tankować nawet kierowcy z Góry Śląskiej – podkreśla pracownik leszczyńskiej stacji należącej do dużego koncernu. Cena za litr benzyny
95-oktanowej dawno spadła tutaj poniżej czterech złotych. Ale to nie potentaci sprawili, że w Lesznie doszło do cenowej rewolucji. Obniżki zaczęły się, kiedy na przełomie roku stację benzynową uruchomiła w mieście rawicka firma Pieprzyk. Nowy gracz na lokalnym rynku rzucił konkurentom poważne wyzwanie. Sprzedawał benzynę nawet o kilkanaście groszy taniej za litr. Wkrótce rozpoczęła się cenowa wojna, która zimą przybrała bardzo drastyczne formy. W lutym ciężarówki Pieprzyka zablokowały stację Jet. Pojawiły się oskarżenia o dumping. Na krótko ceny paliw w Lesznie dorównały do poziomu reszty kraju. Teraz wygląda na to, że ,,eldorado” powraca.
– Paliwo tanieje w całej Polsce. To efekt między innymi umacniania się złotówki w stosunku do dolara – tłumaczy Eugeniusz Matyjas, dyrektor do spraw administracyjno-prawnych w firmie Pieprzyk. – Tak czy inaczej, Leszno korzystnie się wyróżnia, przynajmniej na tle dużych miast. Staramy się utrzymywać poziom, a reszta, chcąc nie chcąc, musi na nas patrzeć – podkreśla Matyjas. Niskie ceny tłumaczy upustami, które firmie dają duże rafinerie oraz szeroką działalnością przedsiębiorstwa. – Firma ma hotel, stolarnię. Benzyna to nie jedyne źródło jej dochodu – podkreśla.
Tymczasem nie wszyscy przedsiębiorcy są zadowoleni z cenowego wyścigu.
– Według mnie dołek, w który wpadliśmy, nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia. Marże są tak niskie, że jeśli tak dalej pójdzie, handel przestanie być opłacalny – podkreśla Henryk Jessa, właściciel stacji benzynowych Jespol.
Spadek cen powoduje, że kierowcy zacierają ręce. – Niskie ceny cieszą, choć słyszałem, że tak jest nie tylko w Lesznie, ale i okolicznych miejscowościach – tłumaczy January Pawłowski.

Nie wszędzie równo


– Cały czas obniżamy ceny – twierdzi Dawid Poręba, rzecznik prasowy PKN Orlen
Jednak tańsza benzyna w Lesznie na stacji PKN Orlen oznacza 3,91 zł, w Poznaniu o 12 groszy więcej. W Śremie nie sposób kupić litra benzyny 95 poniżej 4,10 zł. Mieszkańcy podejrzewali zmowę. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów doszedł do wniosku, że to tzw. działanie paralelne. Jeden obniża cenę – za nim idą następni. I na odwrót. Nikt nie chce zarobić mniej niż konkurencja.
– Różnice w cenach zależą od lokalnych uwarunkowań – twierdzi Poręba. O ile w Lesznie stacje Pieprzyka wymusiły obniżkę poniżej 4 zł, o tyle w innych miejscowościach wciąż takiej konkurencji brakuje.
Jeśli sytuacja na rynkach światowych się nie załamie, wszystko wskazuje, że przynajmniej do końca roku będziemy jeździć taniej.

Monika KACZYŃSKA, Łukasz ZALESIŃSKI, Adrian DOMAŃS - Gazeta Poznańska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

JETT
  • JETT
  • 29.10.2010 20:20

I TAK MA BYĆ! PIEPRZYK NAJLEPSZY :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

ech, na warszawskiej stacji Orlenu - 3.99. Przyjazna stacja! Rower znacznie tańszy i zdrowszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

3,64? To zapewne część, po odcedzeniu, można było przeznaczyć na podlanie kwiatków, a resztę ... spalić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja wczoraj płaciłem za ON w Bydgoszczy 3,64.Rewelacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z drugiej strony, to im tańsze paliwo w porównaniu ze średnią na innych stacjach, to tym mniej... "cukru" w "cukrze" (pamiętacie?)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Paliwo tanieje i tak już zostanie." ... Do następnej podwyżki, która będzie... szybciej, niż ktokolwiek myśli. Zawsze tak było i będzie tym razem..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.