Facebook Google+ Twitter

"aleGLORIA" - wystawa prac Przemysława Obarskiego

W toruńskiej Galerii Muz, do 30 stycznia, można oglądać prace Przemysława Obarskiego - pracownika Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK.

 / Fot. Łukasz KołtackiPod nazwą "aleGLORIA" kryją się prace odzwierciedlające zainteresowania artysty: charakterystyczne dla kultury pierwotnej i starożytnych cywilizacji znaki i symbole. Obarski używa ich do aranżowania instalacji opartych na świetle i dźwięku, sprawdzając tym samym wpływ symboli na współczesnego odbiorcę.

Artysta jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 2002 roku obronił dyplom. Obecnie jest pracownikiem Zakładu Plastyki Intermedialnej tego wydziału. Jego dorobek artystyczny jest bogaty. Obarski jest producentem krótkich form filmowych, animacji jak i fotografii. Zajmuje się również kulturą niemasową, czego przejawem jest współorganizowanie "Festiwalu Idei" w Bełchatowie, z którego pochodzi.

 / Fot. Łukasz KołtackiW maju ubiegłego roku planowano inną wystawę Przemysława Obarskiego - "Pole energetyczne". Do wystawy jednak nie doszło za sprawą szefa Fundacji Tumult z Torunia - Marka Żydowicza, który kolekcję prac ocenił jako "uderzającą w fundamentalne wartości związane z poszanowaniem ludzkiego życia, ludzkiej godności i ofiar wszelkiego rodzaju systemów totalitarnych”. Wszystko z powodu swastyki, która była symbolem charakterystycznym dla "Pól energetycznych". Niektórzy decyzję Żydowicza określali mianem szkody społecznej.

 / Fot. Łukasz KołtackiNie wiadomo, czy odwołanie wernisażu było działaniem słusznym, czy może doszło do zwykłego niezrozumienia intencji bełchatowskiego artysty oraz manifestacji patriotyzmu. Swastyka jest bowiem symbolem o bogatej etymologii i nie jest związana tylko i wyłącznie z III Rzeszą Niemiecką czy faszyzmem. Była ona wykorzystywana przez Greków, Germanów, Basków, mieszkańców Skandynawii a także Majów czy Azteków. W Chinach do dziś wiąże się z nieśmiertelnością i długowiecznością.

Wystawa "aleGLORIA" Przemysława Obarskiego czynna do 30 stycznia
Galeria Muz, ul. Podmurna 1/3, wstęp wolny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.