Facebook Google+ Twitter

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce - miejsce warte rozpropagowania

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to projekt, który ma na celu przybliżanie historii tej dyscypliny sportu poprzez odsłanianie tablic pamiątkowych z wizerunkami wybitnych kolarzy oraz opisem ich największych osiągnięć. Miejsce mało znane...

 / Fot. Zbigniew MichalukW dniu 07 kwietnia 2013 roku, w Sobótce otwarto Aleję Sław Kolarstwa. Projekt ma na celu przybliżanie historii tej dyscypliny sportu poprzez odsłanianie tablic pamiątkowych z wizerunkami wybitnych kolarzy oraz opisem ich największych osiągnięć. Chodzi o olimpijczyków, mistrzów świata, ale nie tylko. Są również przybliżane postacie zasłużonych wychowanków klubu kolarskiego z Sobótki. Wybór sportowców nie ma charakteru plebiscytu, decyduje o nim kapituła w skład, której wchodzą osobistości ze świata kolarstwa jak i miasta Sobótki.

Nowe tablice pojawiają się przy okazji ważnych wyścigów kolarskich rozgrywanych w miasteczku u podnóża Ślęzy. Jest to doskonała okazja do spotkań z wybitnymi sportowcami, którzy z reguły chętnie biorą w nich udział. Prezentacja tablic ma zawsze uroczysty przebieg.

W dniu 07.04 2013 roku odsłonięto pierwszych siedem tablic z wizerunkami: Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa, Stanisława Szozdy, Mieczysława Nowickiego, Lucjana Lisa, Edwarda Barciaka i Zdzisława Wrony. W czerwcowych uroczystościach upamiętniono kolejnych siedmiu kolarzy a w roku 2014, sześciu. / Fot. Zbigniew Michaluk

Rok 2015 był czasem torowców. Zaprezentowano wówczas osiągnięcia, między innymi, srebrnej drużyny Igrzysk Olimpijskich z 1924 roku, w Paryżu, w składzie: Benedykt Koc, Janusz Kotliński i Ryszard Konkolewski. Kolarze największe osiągnięcia zdobyli w konkurencji dzisiaj już nierozgrywanej na olimpiadach i mistrzostwach świata: wyścigach tandemów na torze.

Rok 2016 to czas ekipy szosowo – przełajowej. W kwietniu br. dokonano odsłonięcia tablic pamiątkowych: Tadeusza Mytnika, Krzysztofa Sujki, Wojciecha Matusiaka oraz Grzegorza Jaroszewskiego i Andrzeja Mąkowskiego.

 / Fot. Zbigniew MichalukAleja Sław Kolarstwa liczy już kilkadziesiąt tablic, które są umieszczone na wielkich granitowych skałach. W kolejnych latach zostaną zapewne przybliżone postacie innych wybitnych sportowców. Aleja to świetny sposób na propagowanie kolarstwa, jego historii oraz miasta Sobótki.

W trakcie tegorocznych wakacji, podczas podróżowania po Dolnym Ślasku, warto specjalnie wybrać się do miasteczka położonego u podnóża Ślęży, żeby zobaczyć Aleję...

Listę osób wyróżnionych znajdziemy tutaj: http://www.alejaslawkolarstwa.sobotka.pl/?wyroznieni,20 ( poza sportowcami uhonorowanymi w 2016 roku)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Sobótka sprytnie pomyślała marketingowo - a kolarze mają swoją aleję. I bardzo dobrze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

swietny pomysl uczczenia wielkich sportowcow, ktorych ocenia sie po miejscu na mecie a przezywaja swoj wysilek i czesto tragedie z tym zwiazane w zasadzie w samotnosci bez kibicow - a ponadto ilu z tych wielkich kolarzy rozslawilo nasz kraj w swiecie. Wspaniale historie i przezycia. Jak bede w okolicy chetnie odwiedze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.