Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10760 miejsce

Aleksander Gudzowaty nie żyje

W wieku 75 lat w jednym z warszawskich szpitali zmarł w czwartek słynny polski biznesmen, jeden z najbogatszych Polaków - Aleksander Gudzowaty.

 / Fot. PAP/Tomasz GzellPrezes Bartimpeksu, znany z bardzo dobrych kontaktów z polskimi politykami, dorobił się pieniędzy na handlu barterowym z Gazpromem w latach 90., kupując gaz ziemny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zamian za artykuły przemysłowe i żywność. W 2008 roku majątek Gudzowatego oszacowano na 3,7 mld zł., co dało mu dziewiąte miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków według tygodnika “Wprost”.

Na przełomie lat 80. i 90. XX w. był dyrektorem centrali handlu zagranicznego Kolmex. Po zwolnieniu z tej funkcji założył własną spółkę handlową Garo, przekształconą następnie w Bartimpex. Pod koniec lat 90. XX w. doszło do konfliktu między Gudzowatym a Gazpromem, w którym nowy zarząd nie chciał respektować wcześniej wynegocjowanych umów. Starano się również o usunięcie biznesmena z rynku handlu gazem. W tym samym czasie Aleksander Gudzowaty wdał się w spór z rządem premiera Jerzego Buzka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Nie płakałem po Gudzowatym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należy pielęgnować pamięć o tym wybitnym Polaku.

Fundacja noblistów
Jeżeli nie możemy wejść do Europy bogaci, wejdźmy do niej mądrzy - powiedział Aleksander Gudzowaty, nagradzając Tomasza Guzika, tegorocznego laureata konkursu fundacji Crescendum est Polonia, szesnastomiesięcznym pobytem na uniwersytecie w Oksfordzie.
Aleksander Gudzowaty, tworząc przed półtora rokiem fundację Crescendum Est Polonia (Rozwijaj się Polsko), dał najwybitniejszym przedstawicielom polskiej młodzieży szansę na realizację marzeń i uzdolnień - mówi prezes fundacji Krzysztof Laskowski. Crescendum Est Polonia to pierwszy prywatny fundusz umożliwiający szczególnie uzdolnionym studentom rozwijanie talentów na renomowanych krajowych i zagranicznych uczelniach wyższych, w instytutach i laboratoriach badawczych. Warunkiem przyznania stypendium - POZA KWALIFIKACJAMI MERYTORYCZNYMI JEST ZOBOWIĄZANIE SIĘ DO POWROTU PO ZAKOŃCZENIU STYPENDIUM DO Polski I PRACY w O J C Z Y Ź N I E PRZEZ CO NAJMNIEJ PIĘĆ LAT. Zobowiązanie to umieszczone w umowie stypendialnej gwarantowane jest podpisem na wekslu in blanco deponowanym w fundacji. Tegoroczny stypendysta Tomasz Guzik jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i autorem lub współautorem dziewięciu prac naukowych publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Brał udział w kilkunastu międzynarodowych konferencjach naukowych i wielokrotnie otrzymywał stypendia zagraniczne. Ufundowany przez fundację Crescendum Est Polonia pobyt w Oksfordzie zakończy otrzymaniem tytułu Master of Science.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podaję adres do fundacji założonej przez pana Aleksandra Guzowatego

http://www.crescendumest.pl/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=6&Itemid=56

Dlaczego brak jest odwagi napisać o ś. p Aleksandrze Guzowatym? Komu ten wybitny Polak i polski patriota przeszkadzał? Może by tak ci wielcy polscy kapitaliści wzięli z niego przykład. Dlaczego nie płaca w Polsce podatków? Dlaczego pełne usta maja frazesów o swojej POLSKIEJ PRZYNALEŻNOŚCI.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakież to smutne, że odchodzi ikona polskiej elity gospodarczej i pozostaje pustka nie do wypełnienia.
Przyszło nam żyć w czasach, gdzie nienawidzi nas nasze własne Państwo!!!
Nie Ojczyzna, lecz Państwo, Państwo ludzi którzy mają czelność mówić, że są jej ambasadorami, że reprezentują naród, że wszystko czynią dla dobra Państwa.
Przyszło nam żyć w czasach, że nam maluczkim pozostaje wyjechać z tego kraju lub paść owce w górach…
Bo utraconych firm i dobrego imienia nikt nam nie zwróci.
Jak znamienne są słowa polskiego pisarza Marka Hłaski:
‘’Czy pani wie, że jest taki kraj, w którym, gdy złodziej staje przed sądem i skazują go, on z braku argumentów krzyczy: „Jestem Polakiem” – Czy pani wie, że jest taki kraj, który powinien mieć w herbie – zamiast orła – rozwścieczonego indyka z tubą wazeliny w szponach, na tle dwu nahajek z bielonego klozetu z serduszkiem?
Kraj, w którym słowo „polityka” od wieków równoznaczne jest ze słowem oszustwo?”

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zacytuję słowa wybitnego Polaka. niech te słowa grzmią wszystkim oszustom, którzy się panoszą w Polsce. Mienią się Polankami ale na Polsce zrobili i robią majątki. Nawet podatki nie płaca w Polsce.

- "Pora zacząć lubić własna Ojczyznę, ta uwaga odnosi się głównie do uczestników gospodarowania i pracowników edukacji narodowej.

Musimy odbudować siłę ekonomiczną Polski. Jesteśmy krajem, który zamiast wykorzystać swoją witalność dla pomnażania majątku narodowego, już na samym początku swojej drogi roztrwonił swój majątek.

Dzisiaj Pan Profesor Leszek Balcerowicz wyświetla na największym warszawskim skrzyżowaniu ulic, napis świetlny, który informuje nas o długu narodowym przypadającym na jednego mieszkańca Polski.

A ja podejrzewam, że Pan Prof. Leszek Balcerowicz nade wszystko polubił miłość własną. Sądzę, że przydałoby się także trochę wstydu.

Podobne uwagi można odesłać także do tych polityków, którzy tolerowali „ucieczki z podatkami”. Wielu z tych „uciekinierów” to dobrzy kompani politycznej rodzinki. A może to nasza rodzima „Loża -5”?

Z góry widać jest znacznie lepiej.

Trzeba jednak zechcieć patrzeć we właściwą stronę.

A w dole, wszystko wrze. Dług narodowy wg. Profesora Leszka Balcerowicza ciągle rośnie.

Powiększa się rozwarstwienie majątkowe w społeczeństwie.

Na wszystko jest za mało pieniędzy.

Przestajemy się lubić. A politycy ciągle serwują nam pustosłowie i sprawy z własnych przepychanek o władzę.

Bezustannie apeluję do Pana Premiera o gruntowna rekonstrukcję Rządu.

O pozostawienie wśród polityków jedynie ludzi sprawnych o patriotycznym usposobieniu. To zabieg dla dobra Polski i Pana Premiera osobiście także.

Najważniejsze jednak jest stworzenie systemu powrotu do Polski utraconych podatków. To lekarstwo na wiele naszych dolegliwości.

Nie można udawać, że problemu nie ma albo, że jest on niewidoczny." -

Aleksander Gudzowaty

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aleksander Gudzowaty nie żyje.
Takiego formatu Polaków nam w Polsce potrzeba. Kolejny z wielkich Polaków zmarł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

S. P pan Aleksander Gudzowaty. Był wyjątkiem w śród polskich najbogatszych Polaków. Jako jedyny był znacznej mniejszości ale tylko pod tym PŁACIŁ WSZYSTKIE PODATKI W POLSCE!
Dorobił się wielkich pieniedzy na BARTERZE. Był okres, że nikt naszych polskich produktów nie kupował Pourywały się kontakty a umowy wygasły. Warto o tym wiedzieć i docenić widzialność PANA ALEKSANDRA GUZOWATEGO. Już Świętej Pamięci.
Dla firmy pana Aleksandra Guzowatego otwierała się furtka do rozwoju a Polskę do spieniężania swoich w nadmiarze produktów. Polska była wówczas bankrutem a musiała importować skądś gaz.
Pan Aleksander Guzowaty znalazł furtkę i się wzbogacił ale nikogo nie okradł! Tak twierdzę.
Bedzie brak Polsce takiego przedsiębiorcy takiego polskiego patrioty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.