Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4886 miejsce

Aleksander Kamiński. Z lilijką w życiorysie

Studiował historię i archeologię, lecz został profesorem pedagogiki. Uznany za duchowego przywódcę Szarych Szeregów, pośmiertnie otrzymał medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Swoje serce, myśli oraz czyny oddał Polsce i harcerstwu.

Aleksander Kamiński / Fot. Ze zbiorów autoraPostać Aleksandra Kamińskiego znana jest chyba wszystkim żyjącym pokoleniom. Dla uczniów to autor lektury szkolnej „Kamienie na szaniec”. Lektury ostatnich pięćdziesięciu lat. Wcześniej książka ta, opisująca walczącą Warszawę, była zakazana. Dla miłośników konspiracyjno-wojennych klimatów Kamiński jest również autorem książki „Zośka i Parasol” opowiadającej o bohaterskich eskapadach warszawskich harcerzy walczących w tych słynnych batalionach Armii Krajowej, oraz „Wielkiej gry” – konspiracyjnego podręcznika z lat hitlerowskiej okupacji. Dla historyków Aleksander Kamiński to głównie twórca i komendant warszawskiej Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” oraz redaktor naczelny „Biuletynu Informacyjnego”, największego konspiracyjnego pisma ZWZ-AK. Dla harcerzy Kamiński pozostaje niekwestionowanym autorytetem i twórcą unikalnej w świecie metody wychowawczej (zuchy). Zaś pedagodzy widzą w nim wybitnego przedstawiciela nurtu pedagogiki społecznej.

Przed dziesięciu laty, w setną rocznicę urodzin, polski parlament jednogłośnie uchwalił rok 2003 Rokiem Aleksandra Kamińskiego. Był to hołd złożony temu nietuzinkowemu patriocie. Aleksander Kamiński urodził się w 1903 roku w Warszawie, lecz dorastał na Ukrainie. Początkowo w Kijowie, a następnie w Rostowie i Humaniu. W 1911 roku pochował ojca, a podczas wojny stracił kontakt z matką. Musiał sam zarabiać na swoje utrzymanie. Został zmuszony do przerwania nauki, ale powrócił do szkoły przy nadarzającej się okazji. W ciągu dwóch lat zaliczył trzyletnią szkołę średnią w Humaniu. W tym czasie wstąpił do harcerstwa. Zafascynowany nim szybko zdobywał kolejne stopnie i szczeble awansu. Został zastępowym, przybocznym i drużynowym. Przed wyjazdem do kraju, w 1920 roku, kierował pracą harcerską w całym mieście.

W marcu 1921 roku młody Olek powrócił do Warszawy. Rok później zdał maturę i rozpoczął studnia na Uniwersytecie Warszawskim. Jego wykładowcami były takie sławy polskiej nauki jak Tadeusz Kotarbiński, Władysław Tatarkiewicz i Włodzimierz Antoniewicz. Jednocześnie pracował zarobkowo. Początkowo jako pomocnik wychowawcy, a następnie jako wychowawca i kierownik bursy RGO w Pruszkowie. Nie zaniechał działalności harcerskiej. Prowadził drużynę, został komendantem pruszkowskiego hufca harcerzy oraz komendantem Mazowieckiej Chorągwi Męskiej (harcerzy). Otrzymał stopień instruktorski harcmistrza. W „Echu Pruszkowskim” redagował stałą rubrykę „Życie harcerskie”. Nawiązał też współpracę z czasopismami dla dzieci i młodzieży.

W 1928 roku Aleksander Kamiński obronił pracę na temat Jaćwingów (wymarłym plemieniu bałtyjskim zamieszkującym tereny dzisiejszej Suwalszczyzny oraz południowej i południowo-zachodniej części Litwy za Niemnem) uzyskując dyplom magistra i przyjął posadę nauczyciela historii w warszawskim Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki. W tym czasie opracował metodę zuchową. Spójny system wychowawczy, gdzie na „szablon” baden-powellowskich wilczków nałożył nasze polskie tradycje i obyczaje. Zaowocowało to wydaniem „trylogii zuchowej”, poradników o metodzie zuchowej, z których najbardziej znany jest „Antek Cwaniak”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzisiaj obchodzimy 36 rocznicę śmierci Kamyka. Cześć jego pamięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, dokonałem niefortunnego zaokrąglenia do pełnej dziesiątki. Dwa pierwsze wydania książki były konspiracyjne, trzecie w 1946 już legalne. Ale książka "Kamienie na szaniec" była mocno krytykowana przez stalinowskie władze. A od 1950 roku oficjalnie zakazana. Powróciła do łask po październiku'56. Doczekała się wówczas czwartego wydania, rok później kolejnego. Ale niestety nie wiem od kiedy jest obowiązkową lekturą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.