Facebook Google+ Twitter

Aleksander Kazulin kandydatem do nagrody Sacharowa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-05 08:32

Aleksander Kazulin jest jednym z ośmiu kandydatów do nagrody Parlamentu Europejskiego na rzecz wolności myśli im. Andrieja Sacharowa.


Nominację Kazulina zgłosił eurodeputowany Jacek Protasiewicz, szef Delegacji do Spraw Stosunków z Białorusią, który przekonał do tego 45 innych posłów Parlamentu Europejskiego. Kandydaturę Kazulina do nagrody podsunęli Protasiewiczowi przedstawiciele białoruskiej opozycji. Eurodeputowany powiedział, że nominacja Kazulina zwróci uwagę opinii międzynarodowej na sytuację na Białorusi.

Aleksander Kazulin został skazany w 2006 roku na pięć i pół roku kolonii karnej za organizowanie nielegalnych zgromadzeń i chuligaństwo. Prezydent Aleksander Łukaszenka uwolnił byłego kontrkandydata w wyborach prezydenckich pod koniec sierpnia.

Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich ocenia, że Kazulin zasłużenie został kandydatem do nagrody Sacharowa. Dodał, że Kazulin jest już bardziej rozpoznawalny niż inny lider białoruskiej opozycji - Aleksander Milinkiewicz.

Oprócz Aleksandra Kazulina, w gronie kandydatów do nagrody Sacharowa jest m.in. przywódca duchowy Tybetańczyków - Dalajlama, a także Ingrid Betancourt, była kandydatka na stanowisko prezydenta Kolumbii i więzień polityczny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.