Facebook Google+ Twitter

Aleksiej Nawalny skazany. Fala protestów w Rosji

"Hańba!", "Rosja bez Putina!" - skandowali uczestnicy protestów po skazaniu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na 5 lat pozbawienia wolności.

 / Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOVRosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został skazany przez sąd w Kirowie (900 km na północny wschód od Moskwy) na 5 lat pozbawienia wolności za rzekome malwersacje finansowe. Nawalny planował wziąć udział w najbliższych wyborach na mera Moskwy. Wyrok przekreśli jego polityczne plany. Jego rzekomy związek z malwersacjami związanymi z zawartymi niekorzystnymi umowami na rzecz tamtejszych Lasów Państwowych, były podstawą do wydania wyroku skazującego.

Akeksiej Nawalny był znanym opozycjonistą jeszcze za czasów radzieckich. Obecnie, często i bez ogródek, określa władze słowami "oszuści i złodzieje".

Jak informuje agencja Reutersa, nie jest to jedyna osoba spośród działaczy opozycyjnych, która została skazana bądź poddana represjom. Po wyroku na ulice większych miast wyszły tysiące Rosjan. Doszło do przepychanek z policją - między innymi w Rosji i Sankt Petersburgu.Tym razem nie było poważniejszych starć, ale jest to niewątpliwy sygnał, że sytuacja polityczna Rosji zaczyna nabierać temperatury.

Sami Rosjanie coraz głośniej mówią o dyktaturze Putina, natomiast Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie kwestią praworządności i traktowania w Rosji przeciwników rosyjskiego prezydenta. Biały Dom nazwał to "niepokojącą tendencją mającą za cel stłumienie buntu".

Obrona Aleksieja Nawalnego ma dziesięć dni na odwołanie się od wyroku. Nawalny chce skorzystać z tej możliwości, zachęcając również swoich sprzymierzeńców do nagłaśniania sprawy w mediach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.