Facebook Google+ Twitter

Aleksy II zostanie pochowany we wtorek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-06 09:22

Zmarły wczoraj patriarcha Aleksy II zostanie pochowany zgodnie z jego wolą w soborze Bogojawleńskim Moskwy. Poinformował o tym metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl, kierujący dyplomacją rosyjskiej cerkwi.

Metropolita Cyryl powiedział, że data przeprowadzenia Soboru cerkiewnego, który wybierze nowego patriarchę, zostanie ustalona na posiedzeniu Świętego Synodu zaraz po pogrzebie Aleksieja Drugiego. Sam pogrzeb odbędzie się we wtorek.

Dziś trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona z cerkwi znajdującej się przy rezydencji patriarchy w podstołecznym Pieriediełkinie do soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Tam wierni będą mogli przyjść i pożegnać się ze swoim pasterzem. Również dziś zbiera się Święty Synod, który wybierze strażnika tronu patriarszego. Będzie on administrować rosyjską cerkwią do czasu wyboru nowego patriarchy.

Moskiewskie media przypominają sylwetkę zmarłego wczoraj patriarchy Aleksieja II. Gazety zwracają uwagę że zwierzchnikowi rosyjskiej Cerkwi prawosławnej udało się bezboleśnie wyprowadzić swój kościół z czasów radzieckich i wprowadzić w obecne.

Dziennik „Kommiersant" pisze, że śmierć Aleksego II zgromadziła u jego trumny znajdujących się w Moskwie metropolitów Cyryła, Klemensa i Juwenaliusza, uważanych za możliwych następców zmarłego patriarchy. „Kommiersant" przypomina, że Aleksy II był 15. patriarchą w rosyjskiej Cerkwi, i pierwszym w wybór którego nie mieszały się komunistyczne władze. Dziennik podkreśla, że to Aleksemu udało się zbliżyć interesy Cerkwi i państwa.

Z kolei dziennik „Komsomolskaja Prawda" pisze, że do głównych zasług zmarłego patriarchy należy zaliczyć połączenie rosyjskiej Cerkwi i cerkwi emigracyjnej. Gazeta zaznacza, że po rozpadzie Związku Radzieckiego Aleksemu udało się zachować pod jurysdykcją patriarchatu moskiewskiego większość kanonicznych terytoriów. W czasie jego 18-letnich rządów odbudowano lub zbudowano 600 klasztorów i 25 tysięcy świątyń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.