Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4106 miejsce

Alfabet "Gwiezdnych Wojen". Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kultowych filmach

Przed najbardziej oczekiwaną premierą filmową roku, szykowanym na 18 grudnia siódmym epizodem "Gwiezdnych wojen" warto przypomnieć sobie kilka podstawowych faktów związanych z kultową serią. Oto alfabet "Gwiezdnych Wojen".

A jak Aurebesh

Jeśli już zaczynać alfabet „Gwiezdnych Wojen” to najlepiej od... alfabetu! Aurebesh to wspólny alfabet Galaktyki. W rzeczywistości to system graficzny służący do zapisu języka angielskiego. Słowo pochodzi od nazwy dwóch pierwszych liter - „aurek” i „besh”. Na popularności zyskał w latach 90., kiedy uporządkowali go twórcy gry fabularnej „SW RPG d6”.

B jak BB-8

 / Fot. materiały prasoweSympatyczny droid-kulka, w zawrotnym tempie zdobywający serca fanów serii. Reżyser najnowszej odsłony sagi, J.J. Abrams na konferencji prasowej zdradził, że ekipa polubiła go na tyle, iż na potrzeby filmu stworzono faktyczny model BB-8, nie opierając się tym razem jedynie na efektach komputerowych.

C jak C-3PO

 / Fot. materiały prasoweJedna z kultowych postaci serii, zbudowany przez Anakina Skywalkera droid z planety z Tatooine. Nerwowy, tchórzliwy i zasadniczy, stworzył niezapominany duet z R2-D2. Jego właścicielami byli m.in. Anakin, Luke i Leila. Mieszkańcy planety Endor (Ewoki) uznali go za boga. W rolę wcielił się Anthony Daniels.

D jak Darth Vader

 / Fot. materiały prasoweOjciec Luke'a Skywalkera i księżniczki Lei, najsłynniejszy czarny charakter sagi. Naprawdę nazywa się Anakin Skywalker. Pierwotnie Rycerz Jedi, przeszedł na Ciemną Stronę Mocy za sprawą Kanclerza Palpatine'a. Kluczowa postać serii – w epizodach I-III przyglądamy się jego dorastaniu i szkoleniu na Rycerza Jedi, w częściach IV-VI pracuje on zaś dla Imperatora (do czasu nawrócenia na Jasną Stronę Mocy). W młodego Anakina wcielił się Hayden Christansen, w Dartha zaś James Earl Jones.

E jak Ekipa

Lucasowi udało się zebrać na planie plejadę hollywoodzkich aktorów. W „Gwiezdnych wojnach” pojawili się m.in. Harrison Ford, Carrie Fisher, Ewan McGregor, Natalie Portman, Sir Alec Guiness, Liam Neeson, czy Keira Knightley. Emocjonująco zapowiada się obsada epizodu VII – w filmie zagrają: Adam Driver („Dziewczyny”), Oscar Isaac (Ex Machina), Max von Sydow („Egzorcysta”) i Lupita Nyong'o („Zniewolony”). Powrócą także Fisher i Ford.

F jak fabuła

Streszczenie fabuły sześciu epizodów sagi wydaję się trudnym zadaniem, nawet dla zagorzałych fanów serii. Jak radzi sobie z tym osoba, która „Gwiezdnych wojen” nie widziała?G jak George Lucas

 / Fot. materiały prasoweProducent, reżyser, scenarzysta, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców w historii kina. Zanim w 1977 roku wyreżyserował pierwszą część serii (chronologicznie- epizod IV), „Gwiezdne wojny – Nową nadzieję”, zasłynął niekonwencjonalnym dramatem sci-fi „THX 1138” i nominowaną do kilku Oscarów nostalgiczną komedią „Amerykańskie graffiti”.

H jak Han Solo

 / Fot. materiały prasowePołowa słynnego duetu (którego drugą częścią jest Chewbacca), grany przez Harrisona Forda ukochany księżniczki Lei. Początkowo zwykły przemytnik, został bohaterem Sojuszu Rebeliantów, gdy wspólnie z Luke'iem Skywalkerem zniszczył Gwiazdę Śmierci. Solo po zwycięstwie nad Imperatorem poślubił Leię Organę, z którą doczekał się trójki dzieci.

I jak Imperium Galaktyczne

Galaktyczne państwo, którego twórcą i władcą był Imperator Palpatine. Początek Imperium dał moment, w którym Palpatine (Mroczny Lord Sithów) przejął władzę w Republice.

J jak Jedi

Starożytny zakon zrzeszający „wrażliwych na Moc”. Moc Jedi jest konsekwencją ponadprzeciętnego w ich ciałach stężenia midichlorianów. Jedi zajmują się utrzymaniem porządku w Republice Galaktycznej. Ich głównymi przeciwnikami są (posługujący się Ciemną stroną Mocy) Sithowie.

K jak kolejność (jak oglądać)

„Gwiezdne wojny” można oczywiście oglądać w kolejności powstawania kolejnych epizodów: „Nowa Nadzieja” (1977), „Imperium kontratakuje” (1980), „Powrót Jedi” (1983), „Mroczne widmo” (1999), „Atak klonów” (2002), i „Zemsta Sithów” (2005). Chcąc jednak pozostać wiernym chronologii wydarzeń, sprawy mają się trochę inaczej. Zacząć bowiem należy od „nowej trylogii” i „Mrocznego widma”, śledząc później losy bohaterów w „Ataku klonów” i „Zemście Sithów”. Seanse „starej trylogii” rozpoczynamy zaś od „Nowej Nadziei”, a ich zwieńczeniem niech będzie „Powrót Jedi”.

L jak Leia

 / Fot. materiały prasoweGrana przez Carrie Fisher księżniczka, senator i prezydentka Nowej Republiki, Leia Organa. Córka Anakina Skywalkera i Padme Amidali, siostra Luke'a. Ukochana Hana Solo, matka trójki jego dzieci.

M jak Muzyka Johna Williamsa

 / Fot. materiały prasoweCharakterystyczne dźwięki towarzyszące otwarciu „Gwiezdnych wojen” na dobre zapisały się w historii muzyki filmowej, czyniąc Williamsa jednym z najlepiej rozpoznawalnych kompozytorów. Williams jest jednym z oscarowych rekordzistów z czterema statuetkami i łącznie ponad czterdziestoma nominacjami do nagrody Akademii. Jego muzykę usłyszymy w większości filmów Stevena Spielberga.

N jak Nowa przygoda

„Kino Nowej Przygody” to termin stworzony przez polskiego krytyka filmowego, Jerzego Płażewskiego, dla opisania sytuacji odrodzenia się amerykańskiego filmu przygodowego w końcówce lat 70., zapoczątkowanej przez wielki sukces „Gwiezdnych wojen”.

O jak Obi-Wan Kenobi

Pierwotnie rycerz, następnie Mistrz Jedi. Nauczyciel Anakina (późniejszego Dartha Vadera). W klasycznej trylogii w jego rolę wcielił się Sir Alec Guinness, a w nowych epizodach Ewan McGregor.

P jak Pieniądze... dużo pieniędzy

„Gwiezdne wojny” to jedna z najbardziej kasowych serii w historii kina. Do dzisiaj filmy zarobiły ponad cztery i pół miliarda dolarów. I to bez uwzględnienia inflacji...

R jak Republika

A właściwie dwie Republiki – Stara (zwana pierwszą Republiką Galaktyczną) i Nowa to fikcyjne państwa, w których rozgrywa się akcja filmów.

S jak Sithowie

Mroczny odpowiednik Jedi. Swoją siłę czerpią z Ciemnej Strony Mocy.

T jak Trylogia

Sześć dotychczasowych epizodów układa się w dwie trylogie, jednak wielu widzów mówiąc „Gwiezdne wojny” ma na myśli trzy klasyczne filmy z przełomu lat 70. i 80. Trudno się temu dziwić – podczas gdy nowe odsłony zbierały raczej średnie recenzje i rozczarowały część fanów serii, pierwsze epizody dzieła Lucasa, poza wielkim sukcesem finansowym, odniosły zwycięstwo na polu artystycznym. Stwierdzenie to odnosi się przede wszystkim do „Nowej Nadziei”, która w 1978 roku otrzymała aż 6 regulaminowych Oscarów oraz nagrodę specjalną dla Benjamina Burtta Jr. „za kreację głosów obcych, stworzeń i robotów”.

U jak Upadek ideału?

Powstała na przełomie stuleci „nowa” trylogia zbierała bardzo różne, często kiepskie recenzje krytyków, dzieląc przy okazji fanów na tych, którzy filmy te zaakceptowali i tych, którzy nostalgicznie zerkają w stronę pierwszych trzech części. Epizody I-III otrzymały łącznie cztery Złote Maliny (amerykańskie nagrody dla najgorszych filmów).

W jak Wielka Schizma

Nazywamy tak porzucenie przez Jedi ideałów Jasnej Strony Mocy skutkujące przejściem w szeregi Mrocznych Jedi, a następnie próbą przejęcie władzy w galaktyce.

Y jak Yoda

 / Fot. materiały prasoweNiepozorny (niespełna metr wzrostu), ale potężny mocą Wielki Mistrz Jedi. Jego imię wywodzi się prawdopodobnie z języka sanskryckiego, gdzie „yoddha” oznacza wojownika.

Z jak Zwiastun epizodu siódmego

Jeśli jeszcze nie widzieliście zapowiedzi kolejnej części sagi – czas to zmienić. Premiera filmu już 18 grudnia. Niech Moc będzie z Wami!
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.