Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4195 miejsce

Alfred Nowacki, pierwszy właściciel zakładu Winiary

Alfred Nowacki był założycielem i pierwszym właścicielem zakładów Winiary. Podczas II wojny światowej był ważnym działaczem Armii Krajowej na terenie Kalisza.

nagrobek Alfreda Nowickiego na kaliskim cmentarzu Tynieckim / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nagrobek_Alfreda_Nowackiego.jpgAlfred Nowacki (ps. Piąty, Kapitan Nemo, Kwatermistrz) był Niemcem pochodzenia polskiego. Urodził się w Łodzi, a zmarł w podkaliskim Skarszewie (został rozstrzelany w 1945 roku za działalność w Armii Krajowej). Był pierwszym właścicielem fabryki przetwórstwa spożywczego Winiary.

Fabryka prowadzona przez Alfreda w konspiracyjnym żargonie nosiła nazwę "Podlasie". W "Podlasiu" znalazło schronienie wielu ludzi prześladowanych przez gestapo i zdekonspirowanych działaczy AK z Kalisza. Samego Nowackiego gestapo aresztowało w 1944 roku. Został skazany na karę śmierci przez Sąd Ludowy w Berlinie (który miał sesję wyjazdową w Kaliszu) za zdradę narodu niemieckiego i szpiegostwo. Wyrok wykonano 19 stycznia 1945 roku. Razem z Alfredem zostało straconych 56 innych działaczy podziemia.

Wspomnienia o Alfredzie Nowackim

Pewnego listopadowego dnia chodziłem (nie pamietam, który to był rok) po cmentarzu tynieckim. Zwróciłem uwagę na dwie starsze osoby stojące przy jednej z mogił. Podeszłem bliżej żeby zobaczyć czyj to nagrobek i porozmawiać ze starszymi osobami. Okazało się, że te starsze osoby stoją przy nagrobku Alfreda Nowickiego (został pochowany na tynieckim cmentarzu po ekshumacji ciał w lesie Skarszewskim). - Znaliśmy tego człowieka - usłyszałem od starszego pana. - Był to dobry czlowiek, który pomagał nie tylko Polakom, ale też Żydom i ludziom ściganym przez gestapo - powiedziała starsza pani. Widziałem na ich twarzach dumę, że znali tego człowieka.

Podsumowanie

Alfred Nowacki istnieje w pamięci wielu ludzi, którzy znali go, lub otrzymali od niego pomoc
podczas okupacji, dzięki niemu przetrwali. Dla mnie ten czlowiek jest wielkim kaliszaninem, który zasługuje na pamięć młodych ludzi takich jak ja.

Źródła:
wikipedia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Barnim
  • Barnim
  • 12.11.2011 20:37

żywcem zerżnięte z wikipedii :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edyta Kazmierczak
  • Edyta Kazmierczak
  • 11.10.2010 18:03

Ja także kiedys spacerujac po cmetarzu natrafilam na grób tego człowieka.Zainteresowałam się tym panem,ponieważ moi rodzice pracują we"WINIARACH" dobre pare lat.żaczęłam szukać nieco informacji i to czego się dowiedzialam totalnie mnie zdumialo.Tyle lat nie wiedzialam nic o tych ludziach,ktorzy zgineli rzem z tym panem,a przeciez kazdego 1 listopada stawialam swieczki naich grobach.To przykre,że na lekcji historii nikt o nich nawet nie wspomni.A przeciz,oddali za nas to co najwazniejsze-ŻYCIE!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.