Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15471 miejsce

Alicja Kobus: Wszyscy jesteśmy ambasadorami Polski

Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu, to kobieta niezwykła, która potrafi porozumieć się z każdym, bez względu na bariery kulturowe czy religijne. Wśród swoich licznych zajęć, znalazła dla mnie czas na rozmowę.

Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu. / Fot. Alicja Kobus - arch. domoweIlu jest Żydów w Wielkopolsce?
- W tym roku, 8 grudnia, Gmina Żydowska w Poznaniu będzie obchodzić swoje 10-lecie istnienia. W tym czasie przewinęło się bardzo dużo osób, które albo chciały należeć do gminy, albo chciały poznać religię, kulturę, tradycję. Tworzyłam tę Gminę dla ludzi okaleczonych przez Holocaust i bardzo mi przykro, że umierają, zostawiając pustkę, swoje doświadczenia, którymi dzielili się z młodymi osobami. Dziś tych osób, które do mnie docierają jest 50. Pocieszające jest też to, że coraz więcej młodych doszukuje się w swoim pochodzeniu korzeni żydowskich i są zainteresowani współpracą z Gminą Żydowską.

Ludzie mogą się dziwić, że kobieta stoi na czele Gminy Żydowskiej…
- Tak się składa, że rabini docenili moje działania, że ta gmina żydowska powstała, że jest tu miejsce święte Akivy Egera. Darzona jestem szacunkiem bardzo ortodoksyjnych rabinów, o czym świadczą podziękowania od rabina Eliakima Schlesingera, przewodniczącego Rady Rabinów.

W Polsce są dwie kobiety na czele gminy żydowskiej – w Bielsku Białej i w Poznaniu. Cieszę się, że jestem w dobrych stosunkach ze wszystkimi ludźmi, bez względu na wyznanie, pochodzenie, docierają do mnie przedstawiciele różnych religii, polityki, dyplomacji, nauki, biznesu, kultury, sztuki. Gmina Żydowska gościła w swoich progach przedstawicieli ambasad Izraela, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Holandii. I to jest piękne. Najważniejsze jest to, że się szanujemy, bez względu na wyznanie. Wspaniale układa się nam współpraca z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim Stanisławem Gądeckim.

W Poznaniu, w jedynym mieście w Polsce odbywają się już od 11 lat przepiękne Dni Judaizmu – to jest ewenement. W tej chwili trwa Tzadik Poznań Festival, przepiękne wydarzenie. Jestem bardzo wdzięczna władzom miasta Poznania, marszałkowi Wielkopolski oraz wspaniałemu dyrektorowi Michałowi Merczyńskiemu. Poznań zaczyna istnieć w oczach gości w innym wymiarze. Myślę o przyjaznym i życzliwym spojrzeniu na inne religie, czego osobiście doświadczamy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marek Kobus
  • Marek Kobus
  • 18.02.2012 23:26

Do Alicji Kobus.Przeczytalem o Pani w internecie,ciekawa dzialalnosc no i co by nie po0wiedziec to duza odwaga,bo to po pierwsze Polska po drugie przewodniczaca gminy a po trzecie to nazwiski.To mnie najbardziej interesuje.Nazywam sie Marek Kobus syn Kazimierza.Od 20 lat mieszkam w Australi.To byloby bardzo ciekawe gdyby okazalo sie za mamy jakies wspolne korzenie oraz przodkow.Oile to by pania zainteresowalo to prosze o kontakt.Marek Kobus z Melbourne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.