Facebook Google+ Twitter

Alienacje - impresja filmowa

O społeczeństwach wiele możemy się dowiedzieć po ich podejściu do sztuki i dziedzictwa kulturowego. Na zachodnich krańcach Polski bezpowrotnie popadają w ruinę zabytki architektury. Oto filmowa impresja ilustrująca ten temat.

http://www.youtube.com/watch?v=bF2bdpn2lUo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tak mi się skojarzyło...zachowanie jak psa ogrodnika - sam nie zje drugiemu nie da.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To samo dzieje się na Śląsku. Nasi dzielni wyzwoliciele z za wschodniej granicy niszczyli wszystko jak leci, sądząc że to niemieckie majątki. Rozkradli co się dało, a resztę spalili. Koszt odbudowy takich rezydencji jest ogromny, więc nikomu się nie w smak inwestowanie, tym bardziej, że nie do końca wyjaśnione są kwestie własności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niszczeje z wielu powodów. Także dlatego, że spuściznę poniemiecką nadal uważa się za wrogą, obcą i niegodną uwagi. A to dziedzictwo naszej historii wspólnej a też szerzej - europejskiej kultury. Pomijam fakt, że mieszkańcy tych majątków - przedstawiciele starych i możnych rodów, niejednokrotnie robili wiele dobrego dla Polaków. (II Wojna) I dawali za to głowy. Zresztą spora część tych rodzin to zgermanizowane rycerstwo Zachodniopomorskie - nie zaś Niemcy z dziada pradziada. Nasza ogólnospołeczna wiedza na ten temat jest bardzo marnej próby. Stąd alienacja obustronna - i mieszkających tam obecnie Polaków (bo brak tożsamości i tradycji) i "odziedziczonych" dóbr kultury. Wiele opracowań i książek mogłoby na ten temat powstać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący materiał. Szkoda, że tak wszystko niszczeje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.