Facebook Google+ Twitter

Alienacje - impresja filmowa

O społeczeństwach wiele możemy się dowiedzieć po ich podejściu do sztuki i dziedzictwa kulturowego. Na zachodnich krańcach Polski bezpowrotnie popadają w ruinę zabytki architektury. Oto filmowa impresja ilustrująca ten temat.

http://www.youtube.com/watch?v=bF2bdpn2lUo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tak mi się skojarzyło...zachowanie jak psa ogrodnika - sam nie zje drugiemu nie da.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To samo dzieje się na Śląsku. Nasi dzielni wyzwoliciele z za wschodniej granicy niszczyli wszystko jak leci, sądząc że to niemieckie majątki. Rozkradli co się dało, a resztę spalili. Koszt odbudowy takich rezydencji jest ogromny, więc nikomu się nie w smak inwestowanie, tym bardziej, że nie do końca wyjaśnione są kwestie własności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niszczeje z wielu powodów. Także dlatego, że spuściznę poniemiecką nadal uważa się za wrogą, obcą i niegodną uwagi. A to dziedzictwo naszej historii wspólnej a też szerzej - europejskiej kultury. Pomijam fakt, że mieszkańcy tych majątków - przedstawiciele starych i możnych rodów, niejednokrotnie robili wiele dobrego dla Polaków. (II Wojna) I dawali za to głowy. Zresztą spora część tych rodzin to zgermanizowane rycerstwo Zachodniopomorskie - nie zaś Niemcy z dziada pradziada. Nasza ogólnospołeczna wiedza na ten temat jest bardzo marnej próby. Stąd alienacja obustronna - i mieszkających tam obecnie Polaków (bo brak tożsamości i tradycji) i "odziedziczonych" dóbr kultury. Wiele opracowań i książek mogłoby na ten temat powstać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący materiał. Szkoda, że tak wszystko niszczeje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.