Facebook Google+ Twitter

"Alienista", czyli kryminał historyczno-psychologiczny

Książka Caleba Carra jest połączeniem kryminału z powieścią historyczną i psychologiczną. Dzięki temu zabiegowi "Alienista" wyróżnia się wśród swojego gatunku.

okładka / Fot. RebisNa początku kilka słów o samym tytule. Alienista to przodek dzisiejszego psychopatologa. Skąd się wzięła nazwa tego lekarza? Otóż do dwudziestego wieku panował pogląd, że osoby chore psychicznie są "wyalienowane" ze społeczeństwa oraz ze swojej prawdziwej natury. Dlatego specjalistów, którzy badali takie zaburzenia, nazywano "alienistami".

I takim właśnie alienistą jest Laszlo Kreizler. Nie cieszy się on jednak dobrą sławą w środowisku lekarskim oraz wśród zamożnych obywateli i mediów. Jego poglądy na temat teorii "kontekstu" kolidują ze sławną wówczas teorią wolnej woli. Jest przekonany, że o czynach każdego człowieka w znacznym stopniu przesądzają jego wczesne doświadczenia i że bez znajomości tych doświadczeń nie można zrozumieć niczyjego zachowania ani na nie wpłynąć. Na domiar złego założył on Instytut Dziecięcy, połączenie szkoły z ośrodkiem badawczym. Nie podoba się to opinii publicznej, gdyż odłącza dzieci od rodziców.

Czytelnicy proponują książki w ramach akcji Książka z nadzieją

Akcja dzieje się w XIX-wiecznym Nowym Jorku. Dokładnie jest rok 1896. Jest to miasto brudne, niebezpieczne, pełne obłudy, skorumpowane przez gangsterów i najbogatszych obywateli. W narratora wciela się John Schuyler Moore, dziennikarz "Timesa", a zarazem przyjaciel Laszla Kreizlera i Theodora Roosevelta.

Miastem wstrząsa seria brutalnych morderstw na chłopięcych prostytutkach, pochodzących z biednych imigranckich rodzin. Komisarz Theodor Roosevelt (tak tak, ten sam, który w 1901 r. został 26. prezydentem Stanów Zjednoczonych) jest pełen zapału do walki z korupcją nowojorskich policjantów. Na pomoc przychodzi mu Laszlo Kreizler. Chce zająć się wytropieniem mordercy, z wykorzystaniem swojej wiedzy psychologicznej. W ten sposób powstaje grupa śmiałków, którą tworzą John Moore, śledczy Lucius i Marcus Isaacsonowie oraz Sara Howard. Mają oni trudne zadanie, gdyż oficjalnie prostytucja dziecięca nie istnieje. Władze i wpływowi obywatele chcą zamieść problem pod dywan. W dodatku w spór włącza się kościół.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ni i pod jej wpływem wydziela się adrenalina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5. za recenzję, zachęca do przeczytania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam szczerze, że czytając krótką recenzję na okładce tej książki nie zachęciła mnie do lektury. Po przeczytaniu Twojej recenzji mogę z całą stanowczością stwierdzić, że zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tę powieść. Doskonała recenzja, za co z przyjemnością kliknąłem najwyższą notę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.