Facebook Google+ Twitter

Alitalia na skraju bankructwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-12 15:16

Coraz bardziej realna staje się perspektywa bankructwa włoskich linii lotniczych Alitalia. Rozmowy w sprawie ich przyszłości prowadzone przy udziale rządu pomiędzy grupą włoskich inwestorów i związkami zawodowymi utknęły w martwym punkcie. Jeśli nie zostaną wznowione, komisarzowi rządowemu nie pozostanie nic innego, jak zwolnić pracowników.

Główną przyczyną sporu jest liczba pracowników, którzy musieliby odejść z „nowej" Alitalii. Jej potencjalni nabywcy, grupa inwestorów występujących pod nazwą Włoskie Towarzystwo Lotnicze, zapowiadają zwolnienie aż pięciu tysięcy osób, czyli niemal połowy załogi. Związki zawodowe nie chcą się na to absolutnie zgodzić i rozmowy zerwano. Pośredniczący między stronami minister pracy Maurizio Sacconi nie ukrywa, że obawia się najgorszego. Może tym być całkowita likwidacja przedsiębiorstwa, kontrolowanego dotąd przez skarb państwa, który posiada 49 procent jego udziałów.

Próba prywatyzacji Alitalii, podjęta w grudniu 2006 roku, nie powiodła się. Najpoważniejszy nabywca, jakim był Air France, wycofał się w marcu tego roku również z powodu braku porozumienia ze związkami zawodowymi, ale przede wszystkim dlatego, że przyszłość włoskiego narodowego przewoźnika stała się tematem kampanii wyborczej. Silvio Berlusconi sprzeciwił się sprzedaży Alitalii Francuzom, a po powrocie na stanowisko premiera doprowadził do stworzenia wspomnianej już grupy rodzimych inwestorów. Opozycja podejrzewa, że w tej chwili zainteresowani są oni bankructwem linii lotniczych, by zaraz potem kupić je od państwa za bezcen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.