Facebook Google+ Twitter

Alkohol metylowy zabija w Polsce. Są ofiary, trwa alarm w kraju

Policja, celnicy i Sanepid zostali postawieni na nogi nie tylko w regionie przygranicznym. W Polsce pierwsze ofiary śmiertelne czeskiego alkoholu metylowego to mieszkańcy Kielc i Dzierżoniowa.

Sonda

Boisz się skażonego alkoholu?

Ofiara alkoholu metylowego w Czechach. / Fot. EPA/STRINGEROd 16 września w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży mocnego alkoholu z Czech. Jak informuje Izba Celna w Katowicach, mobilne grupy kontrolne Służby Celnej 24 godziny na dobę patrolują południowe rejony Polski w pobliżu granicy z Czechami.

Celnicy informują podróżnych powracających z Czech do Polski o niebezpieczeństwie związanym z zawartością śmiertelnie niebezpiecznego alkoholu metylowego w czeskich wyrobach alkoholowych. W miejscach, gdzie tradycyjnie zatrzymują się podróżni dystrybuują także ulotki zawierające ostrzeżenie.

Trujący alkohol

Etykiety z butelek zawierających alkohol metylowy. / Fot. Izba Celna w KatowicachNa podrobionych etykietach znajdowały się napisy: Vodka Lunar extra jemná a Lašský tuzemák; výrobce Pod Skalkou s. r. o. Meruňka; výrobce Radovan Borák
Albánská borovička; Likérka Eva Tuzemák; AB Style Švestková vodka; Ostravská likérka Tuzemák a Originál vodka; výrobce Likérka Drak. To podróbki. Wyroby oryginalne nie zawierają alkoholu metylowego.

Jak podaje serwis medycynaratunkowa.com.pl śmiertelne dawki metanolu (przy jednorazowym spoży­ciu) wynoszą od 30 do 100 ml. Objawy zatrucia ujawniają się w ciągu pierwszych kilku lub kilkunastu go­dzin od spożycia. Czynnikiem opóźniającym występowanie pierwszych obja­wów zatrucia ma być równoczesne spożycie alkoholu etylowego.

Objawy zatrucia alkoholem metylowym

Pierwszymi objawami są nudności, wymioty, bóle brzucha, za­wroty i bóle głowy, podwójne widzenie, bolesne kurcze łydek. W miarę po­głębiania się zatrucia i nasilania śpiączki mogą występować drgawki toniczne i kloniczne, obniżenie temperatury ciała. Śmierć następuje w wyniku cięż­kiej kwasicy i porażenia ośrodka oddechowego.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

pitek
  • pitek
  • 27.09.2012 00:39

właśnie piję BECHEROVKĘ i czuję się dobrze (teściu przywiózł z Czech) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
iza dude
  • iza dude
  • 18.09.2012 18:57

nie wszyscy polacy sa ciemni zeby nie czytac to turasy i holendrzy tylo hlajom i sie zahowujom jak debile wara od polakow

Komentarz został ukrytyrozwiń
bez nałogow
  • bez nałogow
  • 17.09.2012 21:34

Czy czasem to nie jest pomysł na biznes pani Jadwigi Kowalczyk?!
llink
Pod latarnia jest najciemniej i pani Jadwiga Kowalczyk(Jadwiga Kowalczyk Dzisiaj 06:35 ) w wyraźny sposób to wskazuje Może sama wprowadziła to świństwo do użytku?Może być to prawda!
Hola! może to być sprawca A WY USUWACIE TEN POST.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaz
  • kaz
  • 17.09.2012 11:14

Czesi twierdzą że melina jest w Polsce, a konkretnie w Busku Zdroju. Czy to pomówienie czy prawda!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wyroby oryginalne nie zawierają alkoholu metylowego." wow

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i prosze - klikam "Gazeta.pl..." i co widza moje piękne oczy?

".Wiadomości > Wiadomości dnia Czeskie media: Trujący alkohol pochodził z Polski? Nasza policja: To jakaś plotka
.mig, PAP16.09.2012 , aktualizacja: 17.09.2012 00:23

"...Czeskie media sugerują, że alkohol z dodatkiem metanolu, którym zatruły się dziesiątki Czechów, mógł pochodzić z Polski. Mimo wprowadzenia prohibicji w Czechach nadal przybywa zatruć skażonym alkoholem, a policja nie może ustalić jego źródła. Polska policja twierdzi, że na razie nic nie wskazuje na polskie źródło trefnej wódki.
Portal Novinky.cz napisał, że w Opawie do szpitala trafiło starsze małżeństwo, które przyznało, że wódka, którą wypiło, pochodziła z Polski. Starsi ludzie kupili ją na polskim targu. Tę samą informację publikuje portal gazety "Lidove Noviny", dodając, że później para nie była już pewna, czy zakupu dokonała w polskim, czy czeskim Cieszynie...."

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12497615,Czeskie_media__Trujacy_alkohol_pochodzil_z_Polski_.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może żródełko bije u nas? Speców nigdy nie brakowało, zatrucia zdarzały sie często już od dawna, policja co i raz wykrywa masową, nielegalna produkcję, więc nasi rozpoczeli eksport
do Czech, żeby odwrócic uwagą od siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy nigdy nie czytają takich rzeczy, bo "nie mają na to czasu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

I po co były ostrzeżenia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.