Facebook Google+ Twitter

Alkohol zabija

Policja poinformowała, że w czasie akcji "Znicz" złapano ok. 2 tys. pijanych kierowców. Strach pomyśleć, ilu kierowców na podwójnym gazie siedzi za kierownicą w czasie zwykłego weekendu.

Alkohol zabija. To hasło, szczególnie w odniesieniu do pijanych kierowców, jest prawdziwe. Śmierć w wypadku pijanego kierowcy można traktować jako samobójstwo, ale jak nazwać przypadek, gdy w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę giną niewinne osoby?

Zaostrzenie kar za prowadzenie na podwójnym gazie nie spowodowało, iż Polacy rzadziej siadają za kierownicę po alkoholu. Tak samo jak przy innych przestępstwach, wysokość kary stanowi jedynie element drugoplanowy. To nieuchronność kary jest podstawą do obaw przestępcy lub zastanowienia się nad konsekwencjami czynu.

Prawdopodobieństwo kontroli policyjnej, gdy kierowca kieruje pojazdem nie przekraczając przepisów ruchu drogowego, a jednocześnie jest pod wpływem alkoholu jest znikome. Dopiero spowodowanie wypadku pociąga za sobą konsekwencje, ale wtedy jest już za późno.

Mimo iż policja trąbi od paru dni o akcji „ Znicz”, to i tak łapie 2 tys. pijanych kierowców. To wciąż szokuje. Strach pomyśleć, ilu kierowców po alkoholu siedzi za kółkiem w normalny weekend.

Osobny problem stanowią młodzi ludzie, którzy gdzieś w tzw. Polsce „ B”, po szampańskiej, dyskotekowej zabawie trwającej do białego rana, wielokrotnie mylą samochód, mający nierzadko ponad 100 koni mechanicznych, z furmanką ciągniętą przez konia, który mimo, iż woźnica jest zalany w pesteczkę, sam i tak dotrze do zagrody. Jak młody człowiek, może myśleć w tym momencie o nieuchronności kary za przestępstwo, jeśli nie widział na tym terenie policjanta wiele miesięcy, a nawet jeśli widział, to był to kolega z sąsiedniej wsi.

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To samo tyczyć się powinno działań policji. Prewencja powinna stanowić podstawę działania. Przykładem niech będzie zdarzenie, jakie zaobserwowałem przed „Tropikaną”, jedną z dyskotek w Chicago. Nad ranem, gdy towarzystwo było już nieźle wstawione i opuszczało budynek dyskoteki, dosłownie wpadało na zaparkowane przed budynkiem samochody policyjne z włączonymi kogutami. Byłem przekonany, że coś się wydarzyło, jednak mój znajomy stwierdził, że to standard w działaniu chicagowskiej policji, demonstracja siły i faktu, iż policja ma cię na oku. Jestem przekonany, że na taki widok nikt nie wsiadł do swojego auta nawet jeśli było zaparkowane przez dyskoteką.
Policja w kraju dobrze wie, gdzie może czaić się niebezpieczeństwo. Głównie w weekendy – w dyskotekach i pubach. Dlaczego nie stosuje prewencji, demonstrując siłę i nie zniechęca do siadania za kółkiem na podwójnym gazie ?

Ostatnio media obiegła wiadomość o zatrzymaniu prokuratora z Wodzisławia, który spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. Badanie krwi wykazało w organizmie prokuratora ponad 3 promile alkoholu. Takiego wyniku nie można osiągnąć po paru godzinach picia – taki wynik osiąga się po paru dniach pijaństwa.
Co ważniejsze, prokurator jechał z pracy w Gliwicach do swojego domu w Wodzisławiu, to 40 km. Dlaczego wsiadł za kółko? Ponieważ nie spodziewał się kontroli, a tym bardziej wypadku, a jeśli nawet – to ma immunitet. Pytanie nasuwa się samo. Czy tego, że prokurator nie był całkiem trzeźwy, nikt w pracy nie zauważył. Gdzie tu prewencja ?

Dopóki w naszym kraju będzie istniało społeczne przyzwolenie na picie i brak świadomości, iż jazda po alkoholu może kosztować czyjeś życie, to żadne kary nie będą skuteczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ewelina Suchecka
  • Ewelina Suchecka
  • 12.04.2011 17:19

Ja sądzę, że alkohol potrafi zabić. Osoba która jest uzależniona nie myśli o niczym innym tylko o alkoholu. Dla ludzi uzależnionych alkohol jest ważniejszy niż rodzina. Alkoholicy często czują głód alkoholowy, gdy tak jest próbują go zaspokoić jeśli nie mogą alkoholem to np. octem. Alkoholik to osoba taka np. gdy wchodzi do sklepu i widzi na półce nowy alkohol musi go posmakować. Dla mnie taka osoba jest zniszczona już nigdy nie będzie normalna nigdy nie będzie mogła żyć normalnie jak inni ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...bo wodke trzeba pic z glowa a nie z kielbasa.... Ja na dyskotece pije zawsze i do 3 piw wsiadam w auto bo zajade bez problemu ale jak wypije wiecej sadam w taryfe. Mieszkam w Chicago i tu na dyskotekach czy w barach pije 100% a pozniej wszyscy wsiadaja w auta. Najwazniejsze by nie byc nawalony jak parowoz siadjac za kolko. Nigdy nie prowadze bedac pijany. Amerykanie tez pija, latynosi tez. Nawet czarny nie gardzi alkoholem choc ta nacja to raczej piwko a wodka dla nich jakos jest za mocna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sąd Kumpelski...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dowiedziałem się, że immunitetu może pozbawić prokuratora jedynie sąd koleżeński. Pan prokurator pozostanie na wolności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.