Facebook Google+ Twitter

Alkoholowe podboje nieletnich!

W sklepach rzadko kto pyta nieletniego o dowód, gdy ten chce kupić alkohol. Wszędzie widać tabliczki: - Młodzieży do lat 18 alkoholu nie sprzedajemy. Na pewno? Oto filmowy dowód, że jednak tak!

Piwo, FOT: Kuba DobrowolskiW każdym sklepie z napojami wyskokowymi w widocznym miejscu są umieszczone tabliczki: „Młodzieży do lat 18 alkoholu nie sprzedajemy”. W zimowy wieczór postanowiłem sprawdzić, czy sprzedawcy stosują się do tych zakazów, czy przestrzegają prawo. 29 stycznia z kolegą, 16-letnim Damianem wybraliśmy się do sklepu po piwo.


Pierwszy sklep

 


Cicha okolica na skraju Opoczna. Kilkanaście domów. Damian wchodzi do sklepiku i prosi o piwo. Ekspedientka bez zastanowienia idzie po alkohol. Nasz sukces!


Drugi sklep

 

 

W drugim punkcie, oddalonym o jakieś dwa kilometry od poprzedniego, było trochę trudniej. Sklep z każdej strony oblegany jest przez „winopijców”. W powietrzu unosi się odór taniego wina.


"Będzie trudno" – myślę. Czekamy z Damianem aż zmniejszy się kolejka. Przez szybę filmuję dzieciaka, który kupuje piwo. Na oko ma około 13, 14 lat. Spadł mi niemal z nieba...

Po chwili Damian wchodzi do sklepu. Ekspedientka prosi go o dowód, ale bezkrytycznie "kupuje jego" zapewnienie: – Mam 18 lat, dowodu zapomniałem – powiedział Damian. Dwa sklepy i dwa kupione piwa.

Trzecia próba

 

 

Tym razem ja ruszam na zakupy. Nie mam jeszcze 18 lat i nie wyglądam na dorosłego. Postanowiłem do "kolekcji" dołożyć jeszcze jedno piwo. Żółty supermarket z sieci, gdzie ciągle trwa promocja. Przy kasie sprzedawczyni nawet nie zapytała mnie o dowód tożsamości. Sukces po raz trzeci!


Statystyki z 2003 r.:

 

Wśród uczniów III klasy gimnazjum 65,8 proc. przyznało, że piło alkohol w ciągu ostatnich trzydziestu dni. Upiło się aż 29,2 proc. Z badań przeprowadzonych wśród uczniów II klasy szkoły ponadpodstawowej 78,9 proc. przyznało, że piło alkohol w ciągu ostatnich 30 dni, a 37,2 proc. upiło się (źródło: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).

Ustawa „z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”, artykuł 15.1 pkt. 2 mówi: „Zabrania się sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych osobom do lat 18”.


Komentarz

Są ludzie, którym zysk ze sprzedaży produktu przesłania oczy.


A to filmowy dowód:Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

Adam małas
  • Adam małas
  • 20.07.2012 21:20

Zgadzam się z okziomek98 :-).

Komentarz został ukrytyrozwiń
becia01
  • becia01
  • 23.03.2012 09:51

jak bedzie chcial sie napic itak zdobedzie alkohol! moze lepiej skupic sie na tym gdzie sa jego rodzice i jak sobie radza z wychowaniem ?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
okziomek98
  • okziomek98
  • 11.12.2011 23:21

Ja sprzedalbym nawet 7-latkowi. Jak chce to niech sie TRUUJE!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby zniesiono zakaz, to picie napojów alkoholowych przestałoby być atrakcyjne. A więc straty w sektorze przemysłowym i handlowym. Wszelkie zakazy wpisane są w koniunkturę, celem napędzania koniunktury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bartosz Krukowski
  • Bartosz Krukowski
  • 14.12.2010 22:42

Problemem nie jest to że im sprzedają tylko to że,alkohol jest zakazany dla niepełnoletnich powinni znieś to głupie prawo co najmniej do 16lat(absolutne minimum)bo ilu młodych ludzi cierpi przez to że ich na takim idiotyzmie złapią.Co ludziom szkodzi że młodzi chcą się trochę wyluzować ,a nie każdy pod wpływem nie staje się idiotą.A nawet jeżeli to po przekroczeniu 18 lat zachowanie magicznie się nie zmieni (i nie piszcie tu że to niby ze względów zdrowotnych(w umiarkowanych częstotliwościach nie częściej niż raz na tydzień)jest mniej szkodliwe niż obżeranie się legalnymi dla młodzieży chipsami ,słodyczami ,piciem coli itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał całkiem dobry, interwencyjny. Ale mam dwie uwagi dotyczące filmu. Po pierwsze - muzyka nie za bardzo pasuje. Po drugie - Ronald Hardiman chyba by nie był zadowolony, że jego utwór wykorzystany jest w takim materiale... Widze tutaj możliwość ewentualnych konsekwencji prawnych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście plus za pomysłowość

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo za dobry pomysł i za jego realizację.
Oto smutna prawda współczesnego świata - liczy się tylko zysk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, Pani Magdo ale Opoczno to mała miejscowość. Tutaj jest większe prawdopodobieństwo, że np. mnie znają. Nie chciałem mieć z tego tytułu jakiś nieprzyjemności. W większym mieście rozumiem ale w Opocznie nie.. Wyjaśnię swój plan a zza lady wyskoczy jakiś niewyżyty jegomość, złapie mnie nawalony żul i mi ładnie podziękują..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja to robiłem z ukrycia, przecież jakby sklepowa wiedziała, że to nagrywam to by alkoholu nie sprzedała..(zasłoniłem jej twarz bo pewnie by się nie zgodziła, żebym ją nagrywał jak świadomie łamie polskie prawo) Jeśli by się zgłosiła Policja? hm.. miałbym dylemat. Pewnie na forum zrobiłbym nowy wątek i zapytał pozostałych:) Ten materiał robiłem tylko i wyłącznie do serwisu link Czy sugeruje Pan, że ten materiał zrobiony jest niezgodnie z prawem? Jeśli tak to proszę podać konkretny artykuł z konkretnego kodeksu mówiący o tym, że zabrania się robić takich prowokacji..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.