Facebook Google+ Twitter

Alkoradar, czyli nowy sposób na pijanych kierowców

Problemem polskich dróg, z którym borykają się nie tylko policjanci, ale i piesi, są pijani kierowcy. Mimo wielu akcji promujących jazdę w trzeźwości, niektórzy pozbawieni wyobraźni oraz rozsądku kierowcy, nadal nie przestrzegają tej zasady.

Kieliszek wina / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Red_Wine_Glas.jpg&filetimestamp=20041230140448 Na stronie nasygnale czytamy o nowym wynalazku naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej - alkoradarze. Teraz pijanego kierowcę prześwietli i nagra innowacyjne laserowe urządzenie.

Alkoradar ma wykorzystywać wiązki lasera do wykrywania oparów alkoholu w samochodzie. Po jednej stronie drogi będzie ustawiony nadajnik, a po drugiej odbiornik, przez co przejeżdżający przez linię lasera pojazd zostanie prześwietlony.

Urządzenie wykrywa obecność oparów alkoholu w kabinie samochodu, ale nie mierzy jego Wypadek komunikacyjny / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Car_accident_poland_2008.jpgstężenia. Alkoradar daje podejrzenie o tym, czy kierowca jest nietrzeźwy. Bramka z laserem może również zostać wyposażona w kamerę lub aparat przesyłające nagrania do policji.

Alkoradar obecnie jest w fazie projektu, a naukowcy szukają funduszy na wykonanie wersji pokazowej. Jeżeli projekt dojdzie do skutku, stanie się szansą na zmniejszenie ilości nietrzeźwych kierowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kierowca
  • kierowca
  • 19.11.2010 20:49

chciałbym poznać tych "pseudo-naukowców" co prawią takie androny!!!ale cóż pożyjemy zobaczymy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
hornwaldt@centrum.sk
  • hornwaldt@centrum.sk
  • 15.11.2010 20:05

Bedzie tylko jeden problem - jesli kierowca bedzie trzezwy, a jadacy z nim pasazer sobie popije. Taki alkomat wykryje opary w samochodzie, a kierowca zostanie zatrzymany

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Ojej, to pół polski będzie teraz "z buta" wszędzie podążać. Hehe, czego to nie wymyślą. Swoją drogą, to czytałem dziś gdzieś, że prace trwają nad telefonem, na który się będzie oddawać mocz, po czym telefon sprawdzi, czy osoba mocz ten oddająca jest chora na choroby przenoszone drogą płciową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.