Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18295 miejsce

All About Freedom Festival od 15 października w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

15 października rozpoczyna się All About Freedom Festival, już po raz ósmy organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności.

 / Fot. By Artur Andrzej (Own work) [CC-BY-SA-4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia CommonsWiernej publiczności doczekał się przez lata All About Freedom Festival, mówiący o wolności językiem filmu, muzyki, teatru i debaty. Nowością tego roku jest to, że centrum festiwalowe po raz pierwszy będzie się mieścić w nowej siedzibie ECS przy pl. Solidarności 1 w Gdańsku. Za salę kinową, koncertową i teatralną będzie służyć audytorium z 419 miejscami na widowni z
amfiteatralnym układem krzeseł.

– Szczególnie interesuje nas kondycja dzisiejszej kultury demokratycznej i pytanie o dobro wspólne – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Tegoroczne filmy festiwalowe w tej materii nie zawiodą, stawiając pytania społeczne i bardzo intymne – o demokrację, cenę wolności, moc wspólnoty, patriotyzm, metody buntu społecznego, wierność tradycji, ale i o miłość, dojrzewanie, rodzicielstwo, świat wartości, żałobę, lęk przed odrzuceniem… Wartością niewątpliwie jest to, że zatoczymy szerokie kręgi kulturowe, od Europy przez Bliski Wschód, Afrykę, Indonezję, Kanadę po Chiny.

Czytaj także: Ida powalczy o Oscara między innymi z Lewiatanem Zwiagincewa


Zobaczymy 17 filmów z całego świata, obrazy dokumentalne i fabularne, głównie najnowsze, w tym jedną polską prapremierę i dwie polskie premiery. Wielu z tych obrazów na próżno szukać w repertuarach kin. Po wielu projekcjach odbędą się spotkania z twórcami, bohaterami filmów i ekspertami. Niech o różnorodności repertuaru świadczą trzy rekomendacje: „Zielony książę” (reż. Nadav Schirman) – historia, której nie wymyślił scenarzysta w Hollywood, ale zdarzyła się naprawdę, syn założyciela Hamasu zostaje izraelskim szpiegiem, „Badjao. Duchy z morza” (reż. Eliza Kubarska) – opowieść o ginącej społeczności ludzi-ryb zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją oraz „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu” (reż. i scen. Bartosz Paduch) – dokument o legendarnej grupie artystycznej, która powstała w Gdańsku.

Jak klamrą tegoroczny festiwal zepnie opowieść o rewolucji na Ukrainie, choć tematyka współczesnych buntów będzie obecna również w innych odsłonach. Na początek polska prapremiera filmu Siergieja Łoźnicy, dokumentującego przebieg buntu na
Majdanie od pierwszych dni aż do obalenia władzy – „Majdan. Rewolucja godności”. Dokument był prezentowany m.in. na tegorocznym festiwalu w Cannes. Z widzami po projekcji spotka się reżyser.

Na deser AAFF ANNEX, czyli sztuka teatralna dedykowana rewolucji na Ukrainie. „Dzienniki Majdanu” Natalii Worożbyt w reż. Wojtka Klemma zaprezentuje Teatr Powszechny z Warszawy. Tekst dramatu miał już w Gdańsku swoją premierę. W marcu 2014 roku ukraińscy dramaturdzy i aktorzy przybyli z Kijowa do Gdańska na TEATRALNY MAJDAN, aby przeczytać dramaty
dokumentalne, które powstały pod wpływem tragicznych wydarzeń na Ukrainie.

– Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński przeprowadzali wywiady, zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie – wspomina Natalia Worożbyt. – Jedyną wadą autorów projektu jest to, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń. Sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość.

– Bohaterem tegorocznego minicyklu filmowego jest kanadyjski albo precyzyjniej twórca z Quebecu – Xavier Dolan. „Okropne dziecko” festiwalu canneńskiego, gdzie od początku swojej kariery pokazuje premierowo filmy, reżyserując je i najczęściej samemu w nich grając. Ledwie 25-letni reżyser ma już na swoim koncie pięć filmów. Najnowszy – „Mama” zdobył w tym roku Złotą Palmę w Cannes – opowiada Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF. Podczas AAFF zobaczymy trzy obrazy Dolana: „Zabiłem moją matkę” (2009), „Tom” (2013) i „Mama” (2014).

Na finał również gratka – bohaterem wieczoru będzie Frank Zappa, amerykański muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów i twórca filmowy. Najpierw zobaczymy dokument „Zappa wraca na Sycylię” (reż. Salvo Cuccia), a później repertuar muzyczny bohatera filmu zaprezentuje Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza.

Warto wspomnieć o ofercie dla młodych rodziców – AAFF KIDS. Rodzice oglądają film, a dzieci (5–10 lat) bezpiecznie i ciekawie spędzają czas z edukatorką. Oferta obejmuje seanse w festiwalową sobotę i niedzielę o godz. 15.00 i 18.00. Rejestracja: e-mail: edukacja@ecs.gda.pl.

Przedsprzedaż biletów rozpoczyna się 8 października w recepcji ECS, 7 dni w tygodniu, w godz. 10–18.
Szczegółowy program AAFF wraz z opisami filmów publikujemy na stronach: www.aaff.pl i www.ecs.gda.pl

BILETY
film | 8 zł
promocja | 5 zł | bilet kinowy dla osoby, która kupi jednocześnie więcej niż 4 bilety
koncert | 10 zł | Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza Gra Zappę
teatr | 15 zł | „Dzienniki Majdanu”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.