Facebook Google+ Twitter

Allegro otwiera się na 13-latków

Allegro umożliwiło zawieranie transakcji dzieciom od 13 roku życia. W ten sposób więcej zarobią sklepy internetowe i sam serwis. Jednak zmiana w regulaminie serwisu aukcyjnego budzi wątpliwości.

Zaczkiem "Junior" oznaczany jest każdy młodociany użytkownik Allegro / Fot. Allegro.pl- Z badań UOKiK wynika, że dzieci i młodzież wydają na zakupy 300 milionów zł miesięcznie – przekonuje do swojego pomysłu Allegro. Entuzjazm studzi jednak sam Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Zgodnie z prawem dzieci między 13 a 18 rokiem życia mogą zawierać [jedynie - przyp. red.] umowy powszechne (czyli zwykłe i bardzo popularne), jeśli dotyczą one drobnych bieżących spraw życia codziennego - tłumaczy Wiadomościom24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Allegro starając się ograniczyć możliwości zawierania umów przez nieletnich, uniemożliwiło im zakupy w niektórych działach, np. motoryzacja lub nieruchomości. Dodatkowo „Juniorzy” będą mogli dokonywać jednorazowo transakcji nie przekraczających 500 zł. Są jednak pewne wątpliwości co do tego czy zakupy do 500 zł można określić jako „powszechne i drobne”, które nieletni mogą zawierać bez zgody rodziców. - Kwota jest wygórowana - komentuje dr Lidia Siwik z kancelarii prawnej Lexperts. - Jednak każdy przypadek zawsze należy badać indywidualnie - dodaje.

Problemem jest także ochrona małoletnich kupujących. - Młodzi konsumenci są niedoświadczeni i słabo poinformowani, aż jedna trzecia z nich sądzi, że mogą oddać każdy niewadliwy produkt tylko dlatego, że przestał im się podobać - informuje rzecznik UOKiK. - Jasna informacja co do przysługujących im praw to powinny być kolejne działania portalu - dodaje. - W najbliższym czasie przewidujemy powstanie w serwisie samouczków i materiałów edukacyjnych - odpowiada Fabian Adaszewski z zespołu Allegro.

Ponadto samo zarejestrowanie się małoletniego w serwisie Allegro bez zgody rodziców może okazać się niemożliwe. - To czynność przekraczająca drobne bieżące sprawy życia codziennego - uważa mecenas Siwik. By rozwiązać ten problem, serwis powinien za każdym razem gdy rejestruje się nieletni, żądać wyrażenia zgody przez jego rodzica, chociażby w formie zaznaczenia odpowiedniego „okienka”.

Wprowadzenie kont Junior jest kolejnym krokiem w walce o najmłodszych klientów. Choć, jak twierdzą użytkownicy Allegro, będzie to raczej legalizacja istniejących już kont nieletnich. Najważniejsze jest jednak, by Allegro zadbało o odpowiednią edukację najmłodszych użytkowników. W końcu dzięki nim będzie mogło zarobić więcej.

Zakupy i sprzedaż towarów na aukcjach największego polskiego portalu aukcyjnego Allegro.pl dostępne są teraz także dla dzieci. Nowy regulamin usług pozwala na licytowanie przedmiotów już od 13 roku życia. Konta zakładane przez dzieci będą oznaczone ikoną „Junior”.

Regulamin Konta Junior

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A ja np. nawet o tym nie wiedziałem :P Dobry artykuł ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

to już wiadomo od miesiąca, nic nowego

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • A Z
  • 17.07.2009 21:27

Moim zdaniem otwarcie się Allegro dla najmłodszych jest jak najbardziej dobrym posunięciem. Jak możemy przeczytać w artykule - i tak jest to bardziej legalizacja już istniejących kont. A sporo osób z nosem do interesów znajduje się wśród młodych. W moim przekonaniu zgoda rodziców powinna być obowiązkowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.