Facebook Google+ Twitter

Alleuslugi, Allegro.pl, ale problem...

Współautorzy: Marcin Bobiński

Jak szybko portal Alleuslugi.pl pojawił się w internecie (4 sierpnia) tak szybko z niego znikł. Grupa Allegro oskarżyła właścicieli portalu o bezprawne wykorzystanie znaku towarowego, naruszenie praw oraz nieuczciwą konkurencję.

Logo Alleuslugi.pl, autorstwa Przemysława Cebuli / Fot. Przemysław CebulaTwórcy portalu musieli zawiesić go do momentu zmiany logo i wyglądu strony. - Firma QXL Poland Sp. z.o.o., właściciel Allegro potraktował nasze działania jako czyn nieuczciwej konkurencji oraz naruszenie przez nas praw do znaków towarowych oraz praw autorskich przysługujących podmiotom z grupy Allegro – wyjaśnia Przemysław Cebula, właściciel portalu.

- Stosowne pismo wysłaliśmy do właściciela. Poprosiliśmy o zaprzestanie wprowadzania w błąd użytkowników internetu
– mówi serwisowi Wiadomości24.pl Patryk Tryzubiak, rzecznik prasowy Grupy Allegro. - Wygląd serwisu mógł sugerować powiązanie z platformą handlową Allegro.pl. A takiego powiązania nie było.

- Wygląd strony jest podobny ze względu na przyzwyczajenie internautów do takiego układu elementów - nawigacja jest intuicyjna, przynajmniej ja tak sądziłem - ripostuje Cebula. - Wygląd strony, podkreślam, jest podobny, ale w żadnym wypadku nie identyczny. Portal powstał od zera i każdy element jest zrobiony przez naszego grafika. Nie sądziłem, że taki gigant jak Allegro uzna nas za konkurencję. Działamy w innej dziedzinie, być może Allegro planowało rozwój w tę stronę i nasze działanie weszło im w drogę – zaznacza Cebula.

- Nie jesteśmy przeciwnikiem dla Allegro, który mógłby powalczyć z ich prawnikami, dlatego zawiesimy działalność portalu na czas zmiany layoutu. Na stronie tymczasowej www.alleuslugi.pl przeprasza firmę QXL Poland Sp. z.o.o. a także użytkowników internetu. Nad nowym wizerunkiem strony pracują już graficy – mówi właściciel.

 / Fot. ScreenPrawne spojrzenie na sprawę

Paulina Pupel-Dobrzeniecka, radca prawny z Kancelarii Prawnej Dobrzenieccy: - Nie jest dla mnie zaskoczeniem szybka reakcja prawników QXL sp. z o.o. Marka Allegro jest bardzo rozpoznawalna, posiada określoną, wysoką wartość, przynoszącą właścicielowi konkretne zyski, a więc prawnicy podjęli działania niezbędne do jej ochrony. Chęć ułatwienia użytkownikom poruszania się po portalu nie jest usprawiedliwieniem dla właściciela Alleuslugi - tłumaczy.

Pupel-Dobrzeniecka wyjaśnia, że uruchomienie serwisu wiązało się z niebezpieczeństwem naruszenia przez jego właściciela praw majątkowych właściciela Allegro, przy czym naruszenie jednej ustawy nie wyłącza odpowiedzialności na podstawie przepisów innej.

- Właściciel Alleuslugi mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności zarówno z tytułu naruszenia prawa ochronnego do znaku towarowego, utworu jakim jest portal internetowy oraz z powodu naruszenia zasad uczciwej konkurencji. Oczywiście o tym, czy rzeczywiście doszło do naruszenia prawa rozstrzyga Sąd - mówi serwisowi Wiadomości24.pl radca prawny z Kancelarii Prawnej Dobrzenieccy.

Dodaje, że polubowne załatwienie sprawy oszczędza stronom sporu zarówno czasu, jak i pieniędzy (na koszty postępowania składają się m.in.: wpis sądowy, wynagrodzenia biegłych, koszty dojazdu świadków i biegłych, koszty zastępstwa procesowego).

- Powyższe nie oznacza, iż portal Alleuslugi musi zakończyć działalność. Właściciel powinien jednak stworzyć portal, co do którego oryginalności nie będzie wątpliwości. Pewne podobieństwa do już działających serwisów mogą się pojawić, ale to musi być związane z techniczną funkcjonalnością portalu, korzystaniem z niego, a nie stroną graficzną - komentuje Paulina Pupel-Dobrzeniecka.

***
Portal Alleuslugi.pl to platforma aukcyjna, oferująca bezpłatne wystawianie zleceń oraz składanie ofert we wszystkich możliwych dziedzinach usług. Serwis przeznaczony jest dla usługodawców i usługobiorców. Osoby bądź firmy, które zlecają wykonanie usług zyskują na otwartej dla wszystkich formie aukcyjnej (konkurencja zmusza do zwiększania atrakcyjności usług zazwyczaj poprzez zmniejszenie cen). Portal Alleuslugi.pl oferuje możliwość wystawiania komentarzy, co w zdecydowany sposób ułatwia wybór zleceniobiorcy następnym użytkownikom. Automatycznie duża konkurencja będzie oznaką wysokiej jakości świadczonych usług i oddzieli fachowców od ,,partaczy''.

- Kto z nas nie miał problemów szukając fachowców z różnych dziedzin, począwszy od hydraulika poprzez budowlańców, a na programistach kończąc - mówi Cebula.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

+ teraz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Portal Alleuslugi.pl oferuje możliwość wystawiania komentarzy, co w zdecydowany sposób ułatwia wybór zleceniobiorcy następnym użytkownikom.
+AlleCiekawe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grupy, nie grypy :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, zastanawia mnie jedno, o ile wiem Piłsudski nie żyje od 78 lat, a prawa autorskie wygasają 70 lat od śmierci ich posiadacza. W tym wypadku ze strony Piłsudskiego właścicielowi Alleuslugi nic by nie groziło. + za spostrzegawczość i dochodzenie sprawiedliwości, to się ceni :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Allegro ma świętą rację. Proces o naruszenie dóbr osobistych powinien im też wytoczyć Piłsudski, który na pewno nie życzyłby sobie udziału w przywłaszczeniu. Faktycznie, wśród dziesiątek już istniejących aukcji zleceń, chwycili się brzytwy... i dobrze, że ktoś ich za to przykładnie ukrócił. Żerowanie na cudzym sukcesie - w dodatku tak mało inteligentne - zawsze jest godne potępienia. Świetnie też, że sieć w coraz mniejszym stopniu jest oazą bezkarności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapowiadał się tekst reklamowy, ale zakończył się w ten sposób. Wygląda na to, że mogła być z tego grubsza sprawa, jednak zakończyło się polubownie

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.