Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18436 miejsce

Aloes – czym jest i jakie ma właściwości?

Stałe wzbogacanie swojej diety i dostrzeganie wspaniałych właściwości różnych produktów jest kwestią bardzo ważną dla każdego z nas. Dzięki odkrywaniu tego, jak wiele korzyści można czerpać z tego, co oferuje nam natura możemy znacznie skuteczniej dbać o swoje zdrowie i poprawić działanie swojego organizmu.

 / Fot. sok z aloesuMożliwości w tej kwestii są oczywiście bardzo wielkie, bowiem wybór tego typu produktów już teraz jest bardzo szeroki, i z roku na rok staje się coraz bogatszy. Doskonałym przykładem jest tutaj aloes, którym zdecydowanie warto zainteresować się nieco bliżej. Roślina ta jest bardzo dobrze znana od całych już wieków, i od czasu do czasu w różnych formach w naszych domach. Powszechnie stosuje się go na przykład w szeroko rozumianej kosmetyce, choć istnieją również inne dziedziny, w których może znaleźć zastosowania. Można przyjmować go również w formie soku do picia. Zdecydowanie warto zainteresować się nim nieco bliżej, bowiem aloes posiada całe mnóstwo właściwości, które są wręcz bezcenne dla naszego organizmu.

 / Fot. Aloes w płynie – naturalne źródło młodościNa samym początku musimy dowiedzieć się, czym w ogóle jest aloes. W rzeczywistości jest to zbiorcza nazwa dla całego rodzaju roślin; prawdopodobnie występuje w nim około 400 gatunków. Aloes może występować w różnych formach: liściastych, krzewiastych, bylin – znane są również liany. Rośliny tego rodzaju występują na dość rozległym terenie, obejmującym przede wszystkim Bliski Wschód, Afrykę oraz Madagaskar. Za najbardziej typowy gatunek tego rodzaju uważany jest Aloe Perfoliata.

Aloes w starożytności

W związku z regionem swojego występowania, aloes był znany od wieków w wielu najstarszych cywilizacjach tego świata. Często pojawia się on w liczych przekazach i kronikach które pokazują, że roślina ta odgrywała istotną rolę w niektórych kulturach. Powszechnie występuje w Biblii. Dla starożytnych Żydów był bardzo ważną rośliną o wielu zastosowaniach. Przede wszystkim był on wykorzystywany do balsamowania ciał – użyto go również przy pochówku Jezusa Chrystusa. W innych kulturach tego regionu występuje też jako cenione pachnidło, używane na co dzień lub przy uroczystościach pogrzebowych. Znany był również w starożytnych Indiach.

Właściwości aloesu to bardzo szeroki temat, bowiem roślina ta ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zacznijmy od jego działania oczyszczającego organizm; aloes ma silne działanie przeczyszczające i żółciopędne, dzięki czemu pomaga on w usuwaniu z organizmu toksyn i zanieczyszczeń. Warto jednak zauważyć, że z tego powodu konieczna jest pewna ostrożność ze stosowaniem aloesu, bowiem takie właściwości w nadmiarze mogą nam poważnie zaszkodzić. Działanie to bardzo dobrze wpływa jednak na ludzki układ trawienny. Aloes w odpowiednich dawkach pomaga na biegunki i zaparcia, sprawdza się również jako lekarstwo na wiele dolegliwości żołądkowych.

Źródło witamin

Ponadto aloes jest cennym źródłem wielu ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Do najważniejszych z nich należą witaminy A, C, E, B9 (kwas foliowy), B1, B2, B3, B6 i B12, a także minerały: magnez, wapń, sód, miedź, potas, żelazo, chrom, selen czy cynk. Znajdziemy w nim także aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Aloes od pewnego czasu jest również badany pod kątem tego, jak wpływa na nasz układ krwionośny. Wciąż jeszcze brakuje dobrego potwierdzenia tego, że może on leczyć choroby serca, ale z pewnością zmniejsza ryzyko ich występowania. Reguluje ponadto ciśnienie krwi i pomaga w jej utlenianiu, co jest bardzo zdrowe dla serca i całego układu krwionośnego. Wiadomo też o tym, że aloes wzmacnia cały układ odpornościowy człowieka i chroni nas przed najróżniejszymi chorobami – można stosować go całkowicie profilaktycznie. Wykazuje również silne działanie antybakteryjne i antywirusowe, a także dezynfekujące. Warto zatem od czasu do czasu pić sok z aloesu, bowiem w taki sposób można uchronić swój organizm przed poważnymi zagrożeniami i najróżniejszymi zakażeniami.

 / Fot. aloes właściwościZastosowanie aloesu – aloes do picia

Wszystkie wymienione wyżej właściwości sprawiają, że zastosowania aloesu są bardzo szerokie. Pomijając wspomniane wyżej sposoby wykorzystywania go znane już w starożytności, aloes odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnej branży kosmetycznej. Znajdziemy go w wielu kosmetykach, szczególnie tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Dostarcza on wielu witamin i minerałów, dzięki czemu faktycznie ma doskonały wpływ na naszą cerę. Bardzo dobrze sprawdza się on również w medycynie naturalnej. Aloes do picia cieszy się coraz większą popularnością, stanowi bowiem świetny dodatek do codziennej diety, który może ją wzbogacić o wiele istotnych dla nas składników odżywczych.

Oczywiście, aloes – jak wszystkie inne produkty – trzeba stosować z umiarem. Jest on bardzo zdrowy, ale jedynie w przypadku, kiedy przyjmujemy go w odpowiednich ilościach; w nadmiarze może okazać się szkodliwy. Tak czy inaczej, zdecydowanie warto zainteresować się bliżej jego niesamowitymi właściwościami, bowiem pomaga on na wiele sposobów. Z pewnością jest to jedna z tych roślin, które koniecznie trzeba poznać dokładniej i po prostu docenić. Aloes jest z nami od setek lat, a wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dobry może on mieć wpływ na nasz organizm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.