Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35230 miejsce

Alokacja, czyli jak słuchacza doprowadzić do szału

O północy rozpoczął sie proces zamiany częstotliwości stacji Polskiego Radia, mający na celu powiększenie zasięgu Programu 1 kosztem Dwójki i Czwórki.

Pomimo zapewnień techników, a przede wszystkim inż. Makowskiego, Program Drugi Polskiego Radia mocno stracił na zasięgu. Pięć minut po północy nastąpiło przełączenie sygnału pomiędzy PR1 i PR2 w Gdańsku. Wszystko poszło sprawnie i szybko. Jest jednak wielka wada tego rozwiązania. Program Drugi mocno stracił na zasięgu. Mimo posiadania dipola półfalowego, słyszalne są szumy w tle. Spotkało to większość słuchaczy Dwójki. I tu dochodzimy do właściwego tematu mojego artykułu. Wiadomo, że muzyka klasyczna wymaga idealnej jakości odbioru. Słuchacze od dawna byli przerażeni faktem pogorszenia jakości Dwójki. Po wysłaniu pytania do Polskiego Radia, często otrzymywali rozbrajającą odpowiedź - "Proszę zainstalować zewnętrzną antenę typu YAGI". To jest przecież spora przesada. Po pierwsze - nie każdy ma możliwość zakupu takiej anteny. Po drugie - nikt chyba nie chce wydawać prawie 60 złotych na antenę do odbioru jednej stacji. I w końcu po trzecie - nie zawsze jest gdzie ją zainstalować. Proponuje się zakup zestawu satelitarnego. Trzysta złotych dla jednej stacji? Spora przesada.

O alokacji rozmawiałem z Wojciechem Laryszem - redaktorem naczelnym serwisu Polska AM.

– Tej nocy dokonano alokacji w ramach nadajników Polskiego Radia. Jak Pan ocenia jej wyniki?
– Na pewno zwiększył się zasięg Programu 1. Program 2 nieco stracił, przed alokacją posiadał więcej nadajników, posiadał również więcej nadajników dużej mocy, które niestety stracił na rzecz Programu 1. Najwięcej stracił Program 4 - Radio Bis, teraz posiada nadajniki małej mocy, które są zlokalizowane w większych miastach taki jak np. Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków.

– A jak wygląda sytuacja na Śląsku?
– W woj. Śląskim najwięcej stracił Program 4. Program ten przedtem posiadał nadajniki dużej mocy w Katowicach na częstotliwości 105,6 i Częstochowie na częstotliwości 87,5. Posiadał również nadajnik 100W w Bielsku-Białej na częstotliwości 104,5. Teraz pozostawiono Radiu Bis tylko nadajniki małej mocy. W Katowicach jest to nadajnik pracujący na częstotliwości 95,9
z mocą 100W, przedtem nadawał z tego nadajnika Program 2, w Częstochowie 98,9, moc 2 kW, przedtem z tej częstotliwości korzystał Program 1. W Bielsku nadajnik 104,5 został zabrany Pr 4. Teraz nadaje na nim Program 2. Jedynka w woj. Śląski znacznie zyskała. Zostały jej oddane dwie częstotliwości o mocy 10kW: w Częstochowie 87,5, w Wiśle 91,5. Jedynka posiada nadal nadajnik w Katowicach 97,9 - 60kW. Program 2 również zyskał. Nadaje teraz w Katowicach na częstotliwości dużej mocy 105,6 - 60kW, w Biesku na 104,5, w Częstochowie bez zmian 90,6 - 60 kW.

– Na antenie PR zaleca sie kupno anten typu YAGI-UDA. Czy to nie przesada dla jednego programu?
– Myślę, że nie. Osoba, która nie może rozstać się z muzyką klasyczną, a Program 2 jest jej ulubiona stacją, powinna kupić taką antenę, choćby dla tego jednego programu. Chyba, że posiada odbiornik satelitarny lub zadowoli się jakością przekazu w Internecie.

– Internet nie zapewni dobrej jakości. Czy warto byłoby pomyśleć o falach średnich?
– Na pewno warto. Rezygnacja Polskiego Radia z fal średnich, doprowadziła do takiego stanu jaki mamy dzisiaj. Aby zapewnić dobre pokrycie Programu 1, trzeba było zabrać częstotliwości Programowi 2 i w większości Programowi 4. Gdyby Program 1 był dostępny na falach średnich w całej Polsce, nie trzeba by było teraz wykonywać rewolucji częstotliwościowej. Myślę, że teraz po alokacji najbardziej fale średnie przydałyby sie Programowi 4. Posiadamy przecież bardzo dobry obiekt nadawczy w Koszęcinie pracujący na częstotliwości 1080 kHz, który można w każdej chwili uruchomić. W nocy sygnał z tego obiektu pokrywa całą Polskę, w dzień połowę terytorium kraju.

– Czy w takiej sytuacji nie lepiej na fali długiej 225 kHz włączyć Program 4, zamiast Programu 1?
– Chyba jednak nie. Wiele osób słucha jeszcze Programu 1 na częstotliwości 225 kHz, jest to około 12% słuchaczy. Są to w większości starsi ludzie, którzy nie posiadają odbiorników z górnym pasmem fal ultrakrótkich. Gdyby Program 1 zrezygnował z fal długich - 225 kHz jego słuchalność mogłaby znacznie spaść. Polska posiada jeszcze jedną stację długofalową w Raszynie, która pracuje na częstotliwości 198 kHz z mocą 200kW. Stacja jest praktycznie nie używana, ponieważ nadaje na niej Program 1, który już jest słyszalny na 225 kHz w całym kraju. Więc myślę, że na 198 kHz mógłby nadawać Program 4, lecz jedyną przeszkodą jest określony czas nadawania stacji w Raszynie. Stacja może nadawać tylko od 8:00 - 18:00. Przypomnę jeszcze, że Radio Bis nadawało na 198 kHz do 2003 roku, dzieląc czas z Radiem Parlament.

– Czyli nie ma idealnego rozwiązania bez cyfryzacji?
– Niestety chyba nie. Musimy jeszcze parę lat poczekać na DAB i DRM.

– Na koniec wróćmy jeszcze do tematu optymalizacji sieci Polskiego Radia. Czy Pana zdaniem jest jeszcze możliwość korekty nadajników?
– Wiem, że Polskie Radio planuje uruchomić dla Programu 4 stację nadawczą średniej mocy na częstotliwości 104,8, która pokryje Grudządz, Iławę i Kwidzyn. Niektóre nadajniki Programu 2 mają zwiększyć moc, m.in.. będzie to nadajnik w Olsztynie, po zwiększeniu mocy zasięg będzie w promieniu 30 km od nadajnika, w Rzeszowie planuje sie zwiększenie mocy na częstotliwości 105,8 oraz przeniesienie nadajnika prawdopodobnie na górę Magdalenki. Ma zostać uruchomiony nowy nadajnik w Bolewicach na 107,7, który chyba już nadaje, również ma zostać zwiększona moc nadajnika w Pile na 102,5. Zwiększenie mocy powinno odbyć się do 3 miesięcy. Na 94,3 w Wałbrzychu przewidziane uruchomienie PR BIS, a PR 2 w Jarosławiu na 93,8. Program Drugi planuje się także uruchomić na 107,1 w Przasnyszu, a nadajnik na 107,7 pokryje Bolesławice i Nowy Tomyśl.

– A jakieś przesunięcia między antenami?
– Raczej nie. Chociaż czas pokaże.

Dziękuję za rozmowę
Również dziękuję

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.