Facebook Google+ Twitter

Alpakoterapia - nowa forma terapii z udziałem zwierzęcia

Ruszył pionierski program szkolenia alpak do zajęć terapeutycznych w Ośrodku Pozytywnego Szkolenia KYNOPARK koło Bydgoszczy. Projekt realizowany jest w ramach wolontariatu.

Alpaki w Kynoparku / Fot. W. CioćPozytywny wpływ kontaktu człowieka ze zwierzęciem znany jest od tysięcy lat. Już Hipokrates w IV wieku p.n.e. zalecał jazdę konną jako formę gimnastyki pobudzającej funkcje organizmu i łagodzącej schorzenia. Szczególne miejsce w zooterapii (terapii z udziałem zwierzęcia) zajmują psy ze względu na ich bardzo bliski związek z człowiekiem. Inne zwierzęta też są używane w zajęciach terapeutycznych, stąd oprócz kynoterapii (z psem), mamy hipoterapię (z koniem), felinoterapię (z kotem), a także, mniej w Polsce popularne onoterapię (z osłem) czy delfinoterapię. Do tej listy dołącza alpakoterapia.

Czytaj też: Prezydencki patronat nad "Spacerem z Kynoparkiem"

Choć z natury alpaki są płochliwe, to są jednocześnie ciekawe otaczającego je świata. Dlatego, jak pokazują doświadczenia zagraniczne, możliwe jest ich przystosowanie do udziału w zajęciach terapeutycznych. Jest to pierwsza w Polsce para alpak, która została wybrana i będzie szkolona specjalnie na potrzeby zajęć terapeutycznych. Pionierski to projekt przecierający i wytyczający szlak alpakoterapii w Polsce. Ośrodek Pozytywnego Szkolenia "Kynopark" współpracuje z Polskim Towarzystwem Kynoterapeutycznym i specjalizuje się w szkoleniu psów do zajęć terapeutycznych. Treser z wieloletnim doświadczeniem Hanna Wojciechowska jest również specjalistą kynoterapii, praktykiem i wykładowcą kynoterapii. Właścicielka alpak Katarzyna Strehl jest kynoterapeutką i przewodnikiem psa terapeutycznego Samby. Posiada doświadczenie w pracy kynoterapeutycznej. Dobrze to wróży temu przedsięwzięciu.

Czytaj też: Trwają Warsztaty Kynoterapeutyczne "Kynoterapia i MPD"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.