Alpejskie MŚ. Pewne zwycięstwo faworytki w superkombinacji

Słowenka Tina Maze była najlepsza w superkombinacji podczas mistrzostw świata w amerykańskim Beaver Creek. Medal srebrny wywalczyła Austriaczka Nicole Hosp, a brązowy jej rodaczka Michaela Kirchgasser. Polki nie startowały.

Superkombinacja jest konkurencją składającą się ze zjazdu i slalomu (jeden przejazd). Podczas 43. Mistrzostw Świata (MŚ) w Narciarstwie Alpejskim, których gospodarzami są amerykańskie Vail i Beaver Creek, faworytką była w niej jeżdżąca bardzo dobrze obie składowe liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Słowenka Tina Maze. Zawody rozegrano w Beaver Creek na trasie Raptor.

Po zjeździe na prowadzeniu znajdowała się Tina Maze, która miała przewagę zaledwie 0,02 s nad Szwajcarką Larą Gut i 0,26 s nad Austriaczką Anną Fenninger. Groźna dla Słowenki mogła być jeszcze czwarta po konkurencji szybkościowej inna Austriaczka - Nicole Hosp, której strata wynosiła 0,9 s. Jednak w slalomie faworytka postawiła kropkę nad "i".

Maze wygrała z czasem 2.33,37 min, mimo że uzyskała piąty czas przejazdu w konkurencji technicznej. Medal srebrny wywalczyła druga w slalomie Hosp (0,22 s straty), a brązowy najszybsza w poniedziałek slalomistka i jej rodaczka Michaela Kirchgasser (0,35). W czołowej szóstce znalazły się aż cztery alpejki z Austrii, ponieważ tuż za podium uplasowała się Fenninger (0,89 s straty), a szósta była Kathrin Zettel (1,64). Austriaczki rozdzieliła Gut (0,94 s straty).

W zawodach nie wzięła udziału żadna Polka. Sklasyfikowane zostały dwadzieścia dwie zawodniczki. Nie było wśród nich siódmej po zjeździe Lindsey Vonn, na którą bardzo liczyli miejscowi kibice. Amerykanka zahaczyła nogą o tyczkę i wypadła z trasy slalomu. Na wtorek zaplanowano rywalizację drużynową. Natomiast kolejną konkurencją kobiecą będzie gigant, któy zostanie przeprowadzony w piątek.

Wyniki - superkombinacja (zjazd 3050 m i slalom 640 m):
Medal złoty: Tina Maze (SLO) 2.33,37 min
Tina Maze (SLO) / Fot. Christian Jansky/ CC 2.5Medal srebrny: Nicole Hosp (AUT) 0,22 s straty
Medal brązowy: Michaela Kirchgasser (AUT) 0,35