4969 miejsce

Alpejskie MŚ. Tina Maze i Patrick Kueng najlepsi w zjeździe

Słowenka Tina Maze i Szwajcar Patrick Kueng wygrali zjazd podczas mistrzostw świata w amerykańskim Beaver Creek. Natomiast faworyci pozostali bez medali. Amerykanka Lindsey Vonn zajęła piąte miejsce, a Norweg Kjetil Jansrud był piętnasty.

Zjazd to najbardziej prestiżowa konkurencja alpejska, odpowiednik biegu na 100 m w lekkoatletyce. Podczas 43. Mistrzostw Świata (MŚ) w Narciarstwie Alpejskim, których gospodarzami są amerykańskie Vail i Beaver Creek, faworytami byli w niej reprezentantka gospodarzy Lindsey Vonn oraz Norweg Kjetil Jansrud. Zawody rozegrano w Beaver Creek, ale panie rywalizowały na trasie Raptor, a panowie na Birds of Prey.

Podobnie jak w supergigancie, walkę o złoty medal wśród kobiet stoczyły Tina Maze i Anna Fenninger. Tym razem o zaledwie 0,02 s szybsza była Słowenka, wynagradzając sobie drugą lokatę z pierwszej konkurencji czempionatu globu. Trzecia była Szwajcarka Lara Gut (0,34 s straty), a dopiero piąte miejsce zajęła Lindsey Vonn, która popełniła błędy w środkowej części trasy, tracąc do triumfatorki 1,05 s. Natomiast Polki nie startowały.

10. Viktoria Rebensburg (GER) 1,35

Tina Maze została najstarszą mistrzynią świata w narciarstwie alpejskim. Dotychczas rekordzistką była Francuzka Regine Cavagnoud. Słowenka ma w dorobku dwanaście medali z wielkich imprez - osiem z czempionatów globu, a cztery z igrzysk olimpijskich. Wszystkie są złote i srebrne.

Najstarsze mistrzynie świata w narciarstwie alpejskim:
1. Tina Maze (SLO) zjazd w Vail/ Beaver Creek (USA 2015), 31 lat i 280 dni
2. Regine Cavagnoud (FRA) supergigant w Saint Anton (AUT 2001) 30 lat i 216 dni
3. Marion Rolland (FRA) zjazd w Schladming (AUT 2013) 30 lat i 116 dni
4. Ossi Reichert (GER) slalom gigant w Cortinie d'Ampezzo (ITA 1956) 30 lat i 32 dni
5. Elisabeth Goergl (AUT) zjazd w Garmisch-Partenkirchen (GER 2011) 29 lat i 358 dni

Z kolei wśród mężczyzn najszybszy był Szwajcar Patrick Kueng, który o 0,24 s wyprzedził alpejczyka gospodarzy Travisa Ganonga i o 0,31 s swojego rodaka Beata Feuza. Złoty medalista sprzed dwóch lat, Norweg Aksel Lund Svindal, był szósty (0,45 s straty), a jego rodak i faworyt Kjetil Jansrud dopiero piętnasty (0,99).

Oprócz Kuenga i Feuza z dobrej strony pokazali się także inni Helweci. W sumie w czołowej dziesiątce uplasowało się ich aż czterech. Dziewiątą lokatę zajął Carlo Janka (0,67 s straty), a dziesiątą Didier Defago (0,71). Natomiast klęskę ponieśli Austriacy. Najlepszy z nich, Matthias Mayer, był dopiero dwunasty (0,92 s straty), a triumfator supergiganta, Hannes Reichelt, został sklasyfikowany na czternastej pozycji (0,94). Biało-czerwoni nie startowali.

Sobotnie zwycięstwo Patricka Kuenga to jego największy sukces w karierze. Dotychczas mógł on się pochwalić dwoma wygranymi w zawodach Pucharu Świata (po jednym w zjeździe i supergigancie) i pięcioma miejscami na podium. Ci ciekawe, w supergigancie był właśnie najlepszy w Beaver Creek w grudniu 2013 roku. Natomiast w czwartek zajął szesnastą lokatę.

Wyniki - zjazd mężczyzn (2623 m):
Medal złoty: Patrick Kueng (SUI) 1.43,18 min
Beat Feuz (SUI) / Fot. Sergei Kazantsev/ CC 3.0Medal srebrny: Travis Ganong (USA) 0,24 s straty
10. Didier Defago (SUI) 0,71

Na niedzielę zaplanowano superkombinację mężczyzn, a na poniedziałek superkombinację kobiet. Obie konkurencje odbędą się w Beaver Creek, ale alpejczycy będą rywalizować na trasie Birds of Prey, a alpejki na trasie Raptor.