Alpejskie MŚ. Wielka faworytka dopiero trzecia w supergigancie

Anna Fenninger została we wtorek mistrzynią świata w supergigancie. Austriaczka wyprzedziła w amerykańskim Beaver Creek o 0,03 s Słowenkę Tinę Maze i o 0,15 s wielką faworytkę, Amerykankę Lindsey Vonn.

Od supergiganta kobiet rozpoczęto walkę o medale na 43. Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Alpejskim. Gospodarzami zawodów są amerykańskie Vail i Beaver Creek. Wtorkową konkurencję rozegrano w tej drugiej miejscowości na trasie Raptor. Wielką faworytką była reprezentantka gospodarzy, Lindsey Vonn, która w styczniu wygrała supergiganty we włoskiej Cortinie d'Ampezzo i szwajcarskim Sankt Moritz.

Od samego początku rywalizacji panowały trudne warunki atmosferyczne - mocno wiał boczny wiatr. Być może przez to Vonn pojechała dość wolno, jak na nią, początkową część trasy. Jednak znakomicie zaprezentowała się w dolnej części, co pozwoliło jej być pierwszą na mecie. Radość Amerykanki nie trwała zbyt długo, ponieważ za nią startowały jeszcze Tina Maze i Anna Fenninger.

Słowenka na pierwszym punkcie pomiaru czasu wypracowała sobie 0,29 s przewagi nad Amerykanką i nie straciła jej na następnych bramkach. Natomiast Austriaczka pojechała pierwszy odcinek trasy 0,33 s szybciej niż Maze i chociaż później była wolniejsza, udało jej się dotrzeć do mety z najlepszym czasem.

Dla Anny Fenninger to drugi czempionat globu w karierze. W 2011 roku, w niemieckim Garmisch-Partenkirchen (Ga-Pa), wygrała superkombinację. Natomiast rok temu, w rosyjskim Soczi, wywalczyła złoty medal olimpijski w supergigancie. W Pucharze Świata wygrała tylko raz supergigant. Miało to miejsce w 2013 roku w szczęśliwym dla niej Ga-Pa.

Miejsce czwarte we wtorek zajęła inna Austriaczka - Cornelia Huetter (0,26 s straty), a piąta była Niemka Viktoria Rebensburg (0,78). Natomiast jedyna Polka, Maryna Gąsienica-Daniel, została sklasyfikowana na trzydziestej czwartej pozycji (5,97 s straty). Przejazdu nie ukończyły takie utytułowane alpejki jak Austriaczki Elisabeth Goergl i Nicole Hosp.

Na środę zaplanowano supergigant mężczyzn w Beaver Creek na trasie Birds of Prey. Natomiast kolejną konkurencją kobiecą będzie zjazd, który odbędzie się w piątek - również na trasie Raptor.

Wyniki - supergigant (1640 m):
Medal złoty:
Anna Fenninger (AUT) 1.10,29 min
Medal srebrny: Tina Maze (SLO) 0,03 s straty
Lindsey Vonn (USA) / Fot. Christian Jansky/ CC 3.0Medal brązowy: Lindsey Vonn (USA) 0,15