Facebook Google+ Twitter

"Alpha i inne". Mistrzostwo emocji tanecznych

„Alpha i inne”, czyli wieczór baletowy w trzech częściach w warszawskim Teatrze Wielkim poraża. I to dosłownie. Precyzja ruchu na najwyższym poziomie, wachlarz emocji i uwypuklenie klasyczności charakteryzują każdy z zaprezentowanych baletów.

 / Fot. Materiały prasowe Teatru WielkiegoBondara, Tyski, Przybyłowicz

Muzyka, przestrzeń wypełniona przez taniec, kostium, scenografia, światło i za ich pomocą opowiedziana historia, która zachwyca, wymusza refleksje. Trzy różne historie i trzy style zaowocowały niezwykłymi choreografiami. Nie mogło z tego wyjść nic innego, jak po prostu fenomenalne dzieło polskiego baletu.

Balet końca i początku

„When you end and I Begin … „ opowiada historię dwojga ludzi, których wspólnie tworzony świat i więź zostają zachwiane. Próbują oni znaleźć nowy początek, ale wcześniejsze doświadczenia nie dają o sobie zapomnieć, a strach i brak odwagi przeważają i rodzą niemoc. Pozostaje im tylko w osamotnieniu oscylować między końcem jednej rzeczywistości, a początkiem drugiej. / Fot. Materiały prasowe Teatru Wielkiego

Choreografię do muzyki Pawła Szymańskiego przygotował Robert Bondara, najmłodszy z trzech twórców, którzy zaprezentowali się wczoraj w Teatrze Wielkim. Jego styl jest niezwykle prosty i klasyczny na pierwszy rzut oka, ale często pojawiają się skomplikowana zadania ruchowe. Tancerze prezentują całe konstrukcje, na które składają się ciała partnerów, oparte na podnoszeniach budowanych na ramionach i plecach partnera. W jego choreografii istotną rolę odgrywa światło, podkreślające charaktery tancerzy.

Barwy emocji

Inspiracją dla Jacka Tyskiego okazała się muzyka Grażyny Bacewicz, która twierdziła, że w swojej muzyce poszukuje kolorów, dla których pragnie znaleźć odpowiedni wyraz w świecie materii dźwiękowej. Tyski w balecie „W poszukiwaniu kolorów” zaprasza nas do świata ludzkich przeżyć i emocji, który przypomina paletę barw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Balet współczesny jest fascynującą dziedziną sztuki ; )) Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.