Facebook Google+ Twitter

"Alpy. Najpiękniejsze wędrówki od Nicei po Wiedeń" - recenzja

"Tysiące wymęczonych cywilizacją ludzi zaczyna odkrywać, że wyprawa w góry przypomina powrót do domu" - piszą Ralf Gantzhorn i Iris Kurschner w albumie "Alpy. Najpiękniejsze wędrówki od Nicei po Wiedeń".

 / Fot. debitPrzeglądając "Alpy. Najpiękniejsze wędrówki od Nicei po Wiedeń" można jednocześnie odnieść wrażenie, że ten wspomniany powrót do domu to wędrówka do świata marzeń, bezkresnej wolności i monumentalnych sił natury. Trudno bowiem wymienić, w jakich innych sytuacjach człowiek czuje się jednocześnie tak mały i taki wielki niż wtedy, gdy zdobywa szczyty górskie. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że jest to subiektywna opinia miłośnika gór, który widział Alpy "na własne oczy". Niemniej warto zainteresować się pozycją szczególnie wtedy, gdy planuje się wyprawę w jeden z najpiękniejszych na świecie łańcuchów górskich.

Album -- jak zaznaczyłem wcześniej - jest pozycją przydatną turystom, zawiera bowiem wiele cennych informacji dotyczących nie tylko słynnych szlaków, ale również hoteli, schronisk i innych miejsc noclegowych. W pozycji nie zabrakło takich „tuzów” jak Tour du Mont Blanc, szlaku przez Szwajcarski Park Narodowy, masyw Brenta, Toggenburg, Taury i okolice Schladming oraz wielu innych. Przydatny w planowaniu podróży może być przedostatni rozdział: "Jak korzystać z książki". W nim można dowiedzieć się pokrótce jak planować trasy, jakie pory roku wybierać i jakich zagrożeń należy unikać.

Mimo że autorzy zaznaczają, że książka ma głównie inspirować a nie pełnić rolę przewodnika, z pewnością może posłużyć jako źródło informacji podczas "pierwszych" przygotowań. Korzystanie z albumu już na miejscu - w górach - może być kłopotliwe ze względu na jego rozmiar. Jest to bowiem opasłe tomisko z grubą oprawą, zawierające ponad 220 stron wydrukowanych w nietypowym formacie (300x260mm).

"Alpy. Najpiękniejsze wędrówki od Nicei po Wiedeń" jak na album przystało spełnia podstawowe wymagania techniczno-wizualne. Album jest wzbogacony licznymi, fotografiami (i mapkami) wydrukowanymi na błyszczącym, dobrej jakości papierze. Warto zaznaczyć, że informacje zostały przygotowane przez doświadczonych autorów. Szczególnie dał się poznać Ralf Gantzhorn - z wykształcenia geolog, zdobywający szczyty górskie od 1983 roku.

Album to pozycja wyjątkowa chociażby z tego względu, że... same Alpy rozciągające się na teren Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii, Włoch i Słowenii są wyjątkowe. Książka może posłużyć na wiele sposób - sprawić radość przez samo oglądanie zdjęć gór, wzbogacić wiedzę geograficzną, posłużyć jako jeden z przewodników lub zainspirować do podróży. O tym jak zostanie wykorzystana i tak zdecyduje Czytelnik.

Wydawnictwo DEBIT, 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.