Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15702 miejsce

Alternatywna mapa stolicy dla travellersów

Powstała specjalna mapa stworzona z myślą o młodych turystach odwiedzających stolicę tzw. "travellersach". Wśród 103 "miejsc , które musisz odwiedzić" nie ma Wilanowa, ani kościoła św. Anny, ale za to jest bazar Różyckiego i klubo-kawiarnia Czuły Barbarzyńca.

Mapa. / Fot. Materiały prasowe.Kim są "travellersi"? Modelowy "travellers" to osoba w wieku 18-35 lat, ciekawa świata, szukająca przygód, otwarta na innych ludzi i kultury. "Travellersi" nie korzystają z usług biur podróży, do celu zawozi ich pociąg lub uprzejmy kierowca. Po świecie podróżują z olbrzymim plecakiem na stelażu i kilkoma banknotami w kieszeni. Z miast, które odwiedzają, nie wywożą tony pocztówek a wrażenia. Z myślą o takich ludziach powstała "Warsaw. FREE map for young travellers" ("Warszawa. Darmowa mapa dla młodych podróżników").

- Zwykłe przewodniki zazwyczaj skupiają się na miejscach niekoniecznie bardzo ciekawych, ale za to uznanych powszechnie za "warte odwiedzenia" - mówi Bogna Świątkowska, z Fundacji Bęc Zmiana (współtwórca mapy). - Takie publikacje są często podkolorowane, nierzadko zamieszczane są w nich teksty piarowskie. Tego typu przewodniki są dobre, ale dla wycieczek autokarowych. My wyobraziliśmy sobie młodego człowieka z plecakiem, który przyjeżdża do Warszawy i chce, za niewielkie pieniądze, zwiedzić najciekawsze miejsca.

* "Careful with alcohol outdoors - drinking outside is prohibited in central areas, even if it's an innocent bottle of beer." (ostrożnie z alkoholem, picie "na powietrzu" jest zabronione nawet jeśli jest to tylko niewinna butelka piwa).

103 miejsca/obiekty umieszczone na mapie zostały wyselekcjonowane w procesie konsultacji z przedstawicielami różnych środowisk, m.in. z właścicielami hosteli (w nich najczęściej zatrzymują się młodzi podróżnicy), studentami zagranicznymi mieszkającymi w stolicy i młodymi warszawiakami.

Co więc warto zwiedzić w Warszawie? Wszystkie obiekty podzielone są pięć kategorii: "sightseeing" (nie-typowe zabytki), "food", "bar", "shop", "going out" (kluby). Dodatkowo, na mapie oznakowane są wszystkie hostele. Wśród "sighseeing" wymienione są m.in. kolumna Zygmunta, budynek Sądu Najwyższego, praskie miśki z ZOO, przystanek "Stadion", widok z 40. piętra hotelu Marriot i dzikie plaże nad Wisłą. W innych kategoriach znajdziemy m.in. Pole Mokotowskie, bar "U Grażynki", sklep z wikliną, kawiarnię "Amatorska" (jedyna tania kawiarenka na Nowym Świecie), kino Muranów, sklep "Kultowe Dobranocki", uniwersytecki bar mleczny "Karaluch" i hetrofriendly gay club "Tomba Tomba".

Nawet osoby, które nigdy nie były w Warszawie zdążyły się zorientować, że raczej nie z takich obiektów stolica jest znana. Miejsca zaznaczone na mapie dla "travellersów" wyróżniają się specyficznym klimatem, jaki w nich panuje. Są to miejsca, jak górnolotnie to nie zabrzmi, z duszą ("Czuły Barbarzyńca"). W kategoriach "food" czy "bar" nie znajdziemy restauracji prowadzonych przez znanych restauratorów, są za to te mniejsze (i tańsze) założone przez artystów i pasjonatów ("Pędzle i szczotki"). Na mapie zaznaczono wiele miejsc, w których spotykają się ludzi młodzi, studenci (ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Pole Mokotowskie).

* "Learn the toilet signage - a triangle is for men's room, a circle - for ladies'. Don't ask us why. Public toilets Pojawienie się mapy wspiera też seria promocyjnych pocztówek, które dystrybuowane są w wybranych kawiarniach i galeriach na terenie całego kraju. / Fot. Materiały prasowe.are almost non-existent in Warsaw (exept for metro stations - clean, cheap and empty) so better do what you have to do before leaving the bar." (Naucz się symboli oznaczających toalety - trójkącik dla panów i kółko dla pań. Nie pytaj dlaczego tak jest. Publiczne toalety w zasadzie nie istnieją (wyjątek metro - toalety czyste, tanie i puste) dlatego lepiej abyś zrobił co musisz zanim opuścisz bar).

- Pracę nad mapą zaczęliśmy jesienią zeszłego roku - mówi Świątkowska. - Chcieliśmy swoją publikacją młodego człowieka zafascynować stolicą. Pokazać, że jest to miasto z bogatą ofertą kulturalną, fajnymi klubami, ciekawym krajobrazem i historią. Warszawa to miasto w ciągłym ruchu, miasto, które się zmienia.

* "Buy and wear vintage clothing - we invented vintage before it was called vintage. You will find a shop bearing a sign 'lumpeks', 'szmateks', 'odzież używana' on every corner." (kup sobie i noś ubranie "z innej epoki" - wymyśliliśmy styl vintage zanim ktoś go tak nazwał. Sklepy oferujące taką odzież, oznaczone 'lumpeks', 'szmateks', 'odzież używana' znajdziesz na każdym rogu).

Warszawa jest jednym z pierwszych miast, które opracowało mapę dla młodych turystów. Specjalne publikacje dla "travellersów" ukazały się w Brukseli, Belgii, Rotterdamie, Oslo, Malmo, Kopenhadze i Lublanie. Jeszcze w tym roku mają powstać mapy Zurichu, Madrytu, Genewy i... Wrocławia.

Mapa powstała w wyniku współpracy europejskiej organizacji non profit USE-IT, Fundacji Bęc Zmiana i Biura Promocji m.st. Warszawy. Teksty napisał Grzegorz Piątek, architekt i krytyk architektury, redaktor miesięcznika „Architektura-murator”. Autorem projektu graficznego mapy jest grafik młodego pokolenia Dominik Cymer zdobywca nagrody w Polskim Konkursie Reklamy KTR 2008 w kategorii „ilustracja reklamowa”. Ilustracje przedstawiające istotne elementy warszawskiego krajobrazu, powstały we współpracy z Rafałem Szczepaniakiem.

Mapa jest bezpłatna i jest dostępna w warszawskich hostelach. Będzie ją można także znaleźć w innych wybranych miastach europejskich. Mapa w całości do ściągnięcia tutaj.

* fragmenty porad umieszczonych w poradniku (tłumaczenie nie jest dosłowne).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Znakomity pomysł - przypuszczam, że przydatny nie tylko dla młodych turystów, ale dla każdego, niezależnie od wieku, kto lubi zobaczyć coś więcej niż tylko zabytki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.