Facebook Google+ Twitter

"Alternatywny pokojowy Nobel" dla biologa, lekarki i aktywisty

Tegoroczną nagrodą Right Livelihood Award nazywaną "alternatywną Nagrodą Nobla" zostali uhonorowani: kongijski biolog Rene Ngongo, australijska lekarka Catherine Hamlin i nowozelandzki aktywista przeciwko zbrojeniom nuklearnym Alyn Ware.

http://www.rightlivelihood.org/uploads/tx_templavoila/Kopbilder_BajaPelikanefinal_902dd7_90104f_8f6ff0_7fc3da_09.jpg / Fot. fot. www.rightlivelihood.orgDziś w Sztokholmie poznaliśmy tegorocznych laureatów wyróżnienia przyznawanego "pracującym nad praktycznymi i godnymi naśladowania rozwiązaniami najbardziej pilnych wyzwań, przed którymi staje dzisiaj świat".

Fundacja w tym roku postanowiła przyznać po 50 tys. euro lekarce Catherine Hamlin ("za pięćdziesiąt lat poświęconych leczeniu problemów przetoki po porodzie, a tym samym przywrócenia zdrowia, nadziei i godności tysiącom najbiedniejszych kobiet w Afryce"), kenijskiemu biologowi Rene Ngongo ("za odwagę w konfrontacji z siłami, które niszczą lasy tropikalne Konga i budowanie poparcia politycznego dla ich ochrony i zrównoważonego użytkowania") oraz nowozelandzkiemu aktywiście Alynowi Warenie ("za efektywne i kreatywne działanie oraz tworzenie inicjatyw dla dalszego kształcenia pokoju i uwolnienia świata od broni jądrowej").

Wyróżnienie honorowe, bez nagrody pieniężnej, zostało przyznane kanadyjskiemu zoologowi Davidowi Suzuki "za popieranie życia społecznie odpowiedzialnego, korzystania z nauki i za jego ogromny wkład w podnoszenie świadomości na temat zagrożeń ze zmianami klimatu i budowania poparcia społecznego dla polityki w celu jego rozwiązania".

Wyróżnienie Right Livelihood Award jest przyznawane od 1980 r. i zostało ufundowane przez szwedzko-niemieckiego filantropa Jakoba von Uexkuella. Jej laureatami zostają zazwyczaj osobistości, które nie znalazły uznania w oczach noblowskich jurorów.

Źródła:
Oficjalna strona fundacji Right Livelihood Award

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.