Facebook Google+ Twitter

Alternatywy wobec budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-09 21:12

Dziennik New York Times poinformował, że Pentagon analizuje rozwiązania, które mogłyby stanowić alternatywę wobec budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, w poszukiwanie innych rozwiązań nie jest zaangażowana Agencja Obrony Rakietowej, która odpowiada za projekt budowy tarczy.

New York Times poinformował, że prace nad alternatywami wobec budowy tarczy w Europie koncentrują się na innych technologiach obrony rakietowej, w tym systemach rozmieszczanych na morzu. Rzecznik Agencji Obrony Rakietowej Rick Lehner powiedział jednak Polskiemu Radiu, że jego agencja nadal uważa system naziemny za najlepszy. „Jedyne nad czym pracujemy to rozmieszczenie pocisków przechwytujących w Polsce".

Ekspert ośrodka Center For Defense Information Victoria Samson wyjaśnia, że propozycja zbadania alternatyw dla tarczy w Europie wyszła od dowódcy amerykańskiego Dowództwa Północnego generała Victora Renuart. Ostatnie analizy wykazały bowiem, że bazy w Polsce i w Czechach mogłyby zostać zastąpione przez systemy rakietowe oparte na istniejącej już technologii Aegis i rozmieszczone na 4 lub 5 okrętach. „Ponieważ nie wiadomo co w sprawie tarczy zrobi administracja Obamy, wojskowi zaczęli poszukiwać innych rozwiązań biorąc pod uwagę najgorszy scenariusz".

Victoria Samson nie sądzi jednak, że Barack Obama całkowicie zrezygnuje z budowy tarczy w Polsce i w Czechach. Może jednak spowolnić realizację projektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.