Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26870 miejsce

"Amadeusz" Milosza Formana w wersji reżyserskiej już w listopadzie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-20 12:58

Pierwszy raz w Polsce na dużym ekranie pojawi się reżyserska wersja filmu "Amadeusz" Milosa Formana! Premiera: 5 listopada.

 / Fot. plakatW 2002 roku, 17 lat po premierze Milos Forman pokazał w Berlinie reżyserską wersję filmu "Amadeusz" . Wersja ta jest dłuższa o 20 minut, bogatsza o nowe sceny i postacie. Pojawia się w niej
m.in. trójka ominiętych w pierwotnej wersji aktorów wcielających się w rolę małżeństwa Schlumberg wraz z córką: Kenneth McMillan, Cassie Stuart, Rita Zohar.

Polska premiera kinowa pierwotnej wersji "Amadeusza" odbyła się w 1990 rok.

"Film Formana nie jest wierną ekranizacją sztuki Petera Shaffera. (...)Film zaczyna się spowiedzią Salieriego na łożu śmierci i ma formę wielkiej retrospekcji, w której historię Mozarta oglądamy oczami jego rywala. (...)W tym filmie Mozart jest geniuszem, któremu komponowanie najpiękniejszej muzyki przychodzi z tak wielką łatwością, że wzbudza zawiść zaledwie poprawnego Salieriego. W dodatku Mozart w wykonaniu Toma Hulce'a jest postacią żywiołową potrafiącą korzystać z życia, nawet infantylną, co tym bardziej prowokuje ascetycznego rywala.

Zadziwiające dzieło o sztuce, radości tworzenia i zagadce artystycznego geniuszu, który objawia się zupełnie niespodziewanie" ( frag. książki Jana F. Lewandowskiego "Wielkie Kino. 150 filmów, które musisz zobaczyć").

To jeden z filmów, które trzeba zobaczyć.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Amadeusz" to mój najukochańszy film Milosa Formana. Szczególnie jest mi tam "bliska" postać kompozytora Salieriego... :)
Bardzo dobrze się stało, że reżyser zdecydował się na pokazanie wersji reżyserskiej "Amadeusza". Mam nadzieję, że ta wersja filmu będzie także do obejrzenia w Polsce. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.