Facebook Google+ Twitter

"Amadeusz" w wersji reżyserskiej od 5 listopada w kinach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-04 21:02

Od piątku (5 listopada) pierwszy raz w Polsce na dużym ekranie pojawi się reżyserska wersja filmu „AMADEUSZ” Milosa Formana!

 / Fot. plakatW 2002 roku, 17 lat po premierze Milos Forman pokazał w Berlinie reżyserską wersję filmu „AMADEUSZ” . Wersja ta jest dłuższa o 20 minut, bogatsza o nowe sceny i postacie. Pojawia się w niej m.in. trójka ominiętych w pierwotnej wersji aktorów wcielających się w rolę małżeństwa Schlumberg wraz z córką: Kenneth McMillan, Cassie Stuart, Rita Zohar.

„Zrozumiałem, że Mozart to nie jasnowłosy anioł na marmurowym piedestale, ale istota pełna sprzeczności" - mówił Milos Forman.

"Film Formana nie jest wierną ekranizacją sztuki Petera Shaffera. (...) Film zaczyna się spowiedzią Salieriego na łożu śmierci i ma formę wielkiej retrospekcji, w ktorej historię Mozarta oglądamy oczami jego rywala. (...) W tym filmie Mozart jest geniuszem, któremu komponowanie najpiękniejszej muzyki przychodzi z tak wielką łatwością, że wzbudza zawiść zaledwie poprawnego Salieriego. W dodatku Mozart w wykonaniu Toma Hulce'a jest postacią żywiołową potrafiącą korzystać z życia, nawet infantylną, co tym bardziej prowokuje ascetycznego rywala.

Zadziwiające dzieło o sztuce, radości tworzenia i zagadce artystycznego geniuszu, który objawia się zupełnie niespodziewanie" ( frag. książki Jana F. Lewandowskiego "Wielkie Kino. 150 filmów, które musisz zobaczyć")

Premiera: 5 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.