Facebook Google+ Twitter

Amatorski Klub Filmowy SAWA - 38‑lecie działalności!

Przez 38 lat działalności klubu powstało prawie 210 filmów, za które autorzy otrzymali 404 nagrody, w tym 83 na konkursach międzynarodowych.

Amatorski Klub Filmowy (AKF) SAWA jest najstarszym klubem filmowym w Warszawie i jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1968 roku, w Stołecznym Domu Kultury przy ul. Elektoralnej 12 (obecnie Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki).

Naszym ulubionym wydarzeniem stał się Festiwal Pol-8 (obecnie międzynarodowy), którego 39 edycja odbyła się w tym roku w Polanicy-Zdroju.
AKF SAWA zdobył największą liczbę nagród spośród wszystkich klubów filmowych w Polsce biorących udział w tym festiwalu. Obok prezentowania filmów swoich twórców, organizował także imprezy towarzyszące: koronacje, bale, loterie fantowe, programy rozrywkowe "SAWA BY NIGHT", z których najsłynniejszym była parodia dziennika TV wystawiona podczas Festiwalu POL-8 w 1977 roku. Program ten cieszył się takim powodzeniem, że wystawiany był jeszcze 10 razy w różnych miejscach w Polsce. Jeden z dziennikarzy określił ten spektakl jako pierwszy audiowizualny kabaret w Polsce. Komentarz o nim nadany został nawet przez Radio Wolna Europa, co w czasach PRL mogło stać się pretekstem do likwidacji Klubu.

W latach 1970 - 1989 członkowie Klubu zrealizowali wiele szalonych, ale i pożytecznych pomysłów oraz imprez. W okolicach 1 kwietnia, AKF SAWA co roku przez 10 lat organizował "Festiwal Filmów Nieudanych". Impreza była zaprzeczeniem wszystkich poważnych festiwali – twórcy losowali swoje nagrody, a jury musiało jedynie uzasadnić werdykt. W grudniu odbywały się tradycyjne Mikołajki, na których pojawiały się najróżniejsze prezenty takie jak: zaparzaczka do herbaty dla 40 milionów, atmosfera twórcza w aerozolu, zegarek z wodotryskiem, maszynka do robienia pieniędzy, gra towarzyska sierp i młot czy też bomba w KC (niektóre z nich można obejrzeć!).

Powstała galeria portretów olejnych członków Klubu, stworzona przez Jana Piechurę.
A także wiele urządzeń do realizacji filmów takich jak: elektroniczny synchronizator obrazu i dźwięku, urządzenie do nakładania ścieżki magnetycznej na taśmę filmową. Wszystkie skonstruowane własnoręcznie przez ludzi zżytych z Klubem.

Dwukrotnie (w 1988 i 1994 roku) odwiedził nas Zarząd Światowej Organizacji Filmu Nieprofesjonalnego UNICA (działającej w ramach UNESCO). Ówczesny przewodniczący UNICA Josef Walterschiedt porównał atmosferę panującą w AKF SAWA do klimatów panujących w krakowskich kabaretach.

Klub trzykrotnie został odznaczony przez UNICA tzw. dużymi złotymi medalami. Po raz pierwszy (1981 r.) za całokształt twórczości duży złoty medal UNICA otrzymał autor tego tekstu. W 1992 i 1994 roku taki medal przyznano Klubowi SAWA.

Najaktywniejszymi twórcami w Klubu są:

Leszek Boguszewski (za zrealizowane 35 filmów otrzymał 120 nagród, w tym 37 na konkursach międzynarodowych),

Aneta Gutkowska (za zrealizowane 12 filmów otrzymała 40 nagród, w tym w konkursach i na festiwalach międzynarodowych),

Wojciech Czarnecki (za realizowane 9 filmów zdobył 23 nagrody),

Klaudiusz Kasprzak‑Styliński (za realizowane 10 filmów zdobył 23 nagrody).

Wraz z rozwojem techniki wideo, zmieniło się oblicze AKF SAWA. Do klubu przyszło wielu młodych ludzi, z których 23 osoby zostały studentami Łódzkiej Szkoły Filmowej, a kilka Szkoły Filmowej w Katowicach.

Nasi absolwenci studiowali w szkołach filmowych w Nowym Jorku, w Nancy we Francji, Leeds w Wielkiej Brytanii, w Amsterdamie i Berlinie.

Od kilku lat w AKF SAWA organizowane są Warsztaty Filmowe dla osób początkujących i twórców zaawansowanych. Biorą w nich udział przeważnie ludzie młodzi, 15-25 letni, chociaż zdarzają się 12, ale i 60-letni.


Odwiedź stronę internetową AKF SAWA.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pozdrawiam czyli kino tak zwane offowe? ja lubię kino bardzo a niezależne najbardziej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.