Facebook Google+ Twitter

Amatorzy astronomii zarejestrowali zderzenie asteroidy z Jowiszem

Niezależnie od siebie, dwaj astronomowie amatorzy zarejestrowali obraz filmowy kolizji ciała niebieskiego z Jowiszem. Zdarzenie może przypominać impakt komety Shomaker-Levy 9, która roztrzaskała się w kontakcie z olbrzymią planetą w 1994 r.

Kadr z filmu Johna McKeona, impakt na Jowiszu; obs. Swords, Irlandia, godz. 0.18, dn. 17.03.16 / Fot. McKeon/YTJednym z najczęściej i najchętniej obserwowanych ciał niebieskich jest Jowisz. Wielu astronomów wykorzystuje w tym celu technikę wideo, dzięki czemu mogą zauważyć zjawiska, które przeoczyli w czasie rzeczywistym. Można też w ten sposób dopatrywać się rzeczy, które uchodzą uwadze ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

Nie inaczej było w przypadku dwóch europejskich amatorów astronomii, którzy zarejestrowali swoimi kamerami więcej niż początkowo mogli się spodziewać. Cyfrowe nagrania z dnia 17 marca, przedstawiają błysk światła trwający krócej niż sekundę, dla obserwatorów widoczny jako gwałtowne pojaśnienie na krawędzi tarczy Jowisza. Można wstępnie domniemać, że zjawisko zostało wywołane przez uderzenie komety lub asteroidy w największą planetę Układu Słonecznego.

Gerrit Kernbauer obserwował Jupitera z austriackiego Mödling, posługując się 8-calowym (średnica zwierciadła 20 cm) teleskopem Sky-Watcher; instrument systemu Newtona. Pomagał sobie również kamerą wideo. 17 marca panowały niezbyt korzystne dla niego warunki pogodowe, zatem nie śpieszył się z przeglądem zarejestrowanego materiału. Jednakże dziesięć dni później przeanalizował dane i zauważył rozbłysk na wysokości księżyców galileuszowych; Europa i Io znajdowały się po zachodniej stronie ich macierzystej planety. Według obliczeń Kernbauera zdarzenie wystąpiło o godzinie 00:18:33 UTC (godz. 1.18 w Polsce).

Nieoczekiwanie, ponad 1600 kilometrów na zachód, w irlandzkim Swords, inny amator John McKeon również dokonał nagrania wideo piątej planety od Słońca. Korzystał z 11-calowego (średnica zwierciadła 28 cm) teleskopu Celestron; instrument systemu Schmidta-Cassegraina. McKeon zarejestrował obraz Jowisza w postaci filmu poklatkowego, używając kamery wyposażonej w filtr podczerwieni, co pozwala na uzyskanie ostrzejszego obrazu przy niekorzystnych warunkach obserwacji. Według niego zjawisko miało miejsce o godzinie 00:18:45 UTC (godz. 1.18 w Polsce).

Mimo niewielkich różnic w podanym czasie obserwacji pomiędzy Kernbauerem i McKeonem, jest prawie pewne, że zarejestrowano obraz tego samego zjawiska. Co zatem uderzyło w Jowisza? Jak mówi Gerrit Kernbauer, cytowany przez UniverseToday: "Wracając pamięcią do Shoemaker-Levy 9, moim jedynym wytłumaczeniem jest planetoida lub kometa, która wchodzi w wysoką atmosferę Jowisza i bardzo szybko spala się, albo eksploduje". Austriacki astronom wspomina pierwszy w historii zaobserwowany i potwierdzony podobny przypadek, jaki nastąpił w lipcu 1994r. Kometa Shoemaker-Levy 9, która wskutek oddziaływań grawitacyjnych Jowisza, stała się jego satelitą, ostatecznie rozbiła się na kawałki w wyniku działania sił pływowych ogromnej planety.

Wraz z pojawieniem się tanich kamer wideo, przybyło amatorów nie spuszczających oka z Jupitera. Mają nadzieję zauważyć więcej przypadków zderzeń i innych impaktów, z największą planetą w Układzie Słonecznym. Dwa czynniki sprawiają, że Jowisz jest doskonałym miejscem do poszukiwania kolizji z innymi obiektami. Po pierwsze, silne wpływy grawitacyjne planety są w stanie przyciągnąć więcej komet i planetoid niż mniejszych planet. Po drugie, jego potężna grawitacja powoduje, iż niewielkie obiekty znacznie przyspieszają, zarazem zwiększając ich energię uderzenia.

Według NASA najbardziej prawdopodobne jest uderzenie planetoidy, których bardzo wiele występuje w tamtejszych okolicach.

Wstępne szacunki podają obrazowy wynik rozmiarów samej eksplozji, jako zjawiska wielkości terytorium Stanów Zjednoczonych. Dla Jowisza nie przyniosło to odczuwalnych konsekwencji, gdyby trafiło na Ziemię, skutki byłyby dosłownie katastrofalne.


źródła: Astronomy Now UK
UniverseToday

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.