Facebook Google+ Twitter

Amazon w Polsce!

Dwa miesiące temu obiegła nas wieść, że Amazon otworzy swój oddział w Polsce. Jest to jeden z największych sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą książek, płyt i sprzętu elektronicznego.

 / Fot. w24To dobra wiadomość nie tylko dla zwolenników amerykańskiego sklepu, ale również dla osób poszukujących zatrudnienia. Firma ma w planach zatrudnić aż 15 tys. osób w nowych centrach logistycznych. Amazon planuje stworzyć trzy ogromne centra logistyczne do 2015 roku. Liczy się, że powstanie 6 tysięcy miejsc pracy. Tim Collins, który jest dyrektorem Amazon na Europę, zapewniał nawet o 9 tysiącach miejsc pracy tymczasowej. Jak twierdzi Collins jednostki w Polsce będą obsługiwać 28 krajów Unii Europjskiej.

Amazon powstał w 1994 roku w jednym z magazynów w Seattle. Nikt z pewnością nie przypuszczał, że nieznana, mała firma stanie się gigantem e-commerce. Wszystko zaczęło się 20 lat temu, kiedy Jeff Bezos założył małą księgarnię internetową. Dziś sklep internetowy Amazon składa się z wielkich centr logistycznych dystrybuujących zamówione paczki i przesyłki. Przed świętami Bożego Narodzenia samochód spod magazynu w Miton Keynes odjeżdżał co 2 minuty i 45 sekund.

Otwarcie aż trzech ogromnych centrów znakomicie rokuje dla wzrostu polskiej gospodarki. Entuzjazm mocno ostudzają sceptycy, którzy uważają, że nie należy popadać w zbytnią euforię. Wato zwrócić uwagę na fakt, że większość miejsc pracy będzie dla pracowników fizycznych w magazynach. Jak stwierdzają byli pracownicy, praca tam polega na ciągłym dążeniu do coraz wyższych wyników oraz na wydajności, a co za tym idzie, z częstą rotacją. Godzinna stawka w Niemczech wynosi 9 euro zaś w Polsce będzie wynosiła 10 złotych.

Dziennik „Financial Times” ujawniając kuluary pracy w brytyjskim magazynie Amazon wywołał wiele kontrowersji. Ukazany obraz pracy mocno odbiegał od wizerunku, jaki chciałby stwarzać największy sklep internetowy. Mieszkaniec Rugeley, Brian Garner porównał Amazon do obozu pracy niewolniczej.

Jak wygląda praca w Amazon? Magazyn wielkością zajmuję powierzchnię dziewięciu boisk piłkarskich, w środku pracownicy w pomarańczowych kamizelkach poruszają się z podręcznymi komputerami wyznaczającymi ich trasę. Urządzenia mierzą kilometry oraz wydajność pracowników. Nic więc dziwnego, że porównuje się ich do robotów. Przed wyjściem do domu są poddawani szczegółowej kontroli (takiej jak na lotniskach), która ma zapobiec kradzieżom.
Amazon zdaje nie przejmować się opiniami krążącymi na temat traktowania podwładnych. W 2011 roku w Pensylwanii pracownicy zaczęli mdleć wskutek upałów. Nie zainstalowano jednak klimatyzacji, ani nie zarządzono dodatkowej przerwy, ale zatrudniono na ten czas sanitariuszy. Najważniejsze było podtrzymanie ciągłości pracy.

Jak będzie wyglądała praca w polskich oddziałach sklepu Amazon? Będziemy się mogli o tym przekonać już w przyszłym roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.