Facebook Google+ Twitter

Ambasada Chin organizuje "Tydzień Kultury Tybetańskiej". Tybetańscy aktywiści: To skandal!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-10-31 11:50

Tybetańczycy i tybetańscy aktywiści planują wygwizdać propagandowe przedstawienie o Tybecie, które 5 listopada rozpocznie "Chiński Tydzień Kultury Tybetańskiej" organizowany przez Ambasadę ChRL w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 / Fot. Marta NowaczyńskaInformacja o wydarzeniu pojawiła się w Internecie niedawno, choć impreza planowana jest z wielkim rozmachem. W Sali Kongresowej wystąpi 70-osobowy zespół "Pieśni i Tańca Tybetu" oraz odbędzie się wystawa zdjęć i thanek - według organizatorów "obrazująca scenerię i życie społeczne Tybetu". W wydarzeniu udział ma wziąć Wiceprzewodniczący Rządu tzw. Tybetańskiego Regionu Autonomicznego Duotuo.

"Obawiamy się, że liczne zaproszenia mogły zostać rozesłane do polskich polityków i urzędników. Ostrzegamy: udział w tym wydarzeniu będzie odczytywany, jako wyraz poparcia dla reżimu, który na naszych oczach dokonuje zbrodni na Tybetańczykach, ich kulturze i religii" - mówi Piotr Cykowski, jeden z organizatorów protestu.

"Chiński rząd próbuje zwodzić opinię publiczną w Polsce, aby ukryć fatalne rządy oraz trwające represje w Tybecie, przywożąc dziesiątki tybetańskich artystów. Jestem przekonany, że ci artyści przyjeżdżają tutaj nie z własnej woli, ale na rozkaz władzy, która chce prezentować kulturę tybetańską w Polsce. Powinniśmy sprawdzić, czy show będzie prawdziwie tybetański" - powiedział dr Thupten Kunga Chashab, tybetolog z Uniwersytetu Warszawskiego. "Jest mi przykro, że polska organizacja pozarządowa "Dom Polski" współpracuje z komunistycznym chińskim rządem i wspiera chińską propagandę" - dodał Tybetańczyk mieszkający w Polsce.

"W momencie gdy Tybetańczycy podpalają się w proteście przeciwko prześladowaniom, chiński rząd stara się wcisnąć opinii publicznej cukierkową wizję rajskiego Tybetu" - komentuje sprawę Agnieszka Wolska, współorganizatorka protestu. "Może to i sztuka, ale zaangażowana w polityczną farsę, dlatego zachęcamy, aby przynieść gwizdki i ją wygwizdać. Polacy wiedzą, czym smakuje komunistyczna propaganda i cenzura" - dodaje.

„Dosłownie w ostatnim momencie, tuż przed mającym się rozpocząć Chińskim Tygodniem Kultury Tybetańskiej dowiadujemy się o tym wydarzeniu. Władze ChRL najwyraźniej przywiązują ogromną wagę do przekonania opinii publicznej w Polsce, że Tybetańczycy w ChRL spędzają czas na rozwijaniu swoich talentów artystycznych, które zaprezentują w Polsce, gdy tymczasem media przekazują niemalże każdego tygodnia informacje o tragicznych samospaleniach Tybetańczyków protestujących przeciwko władzy chińskiej w ich kraju” - komentuje wydarzenie dr Agata Bareja-Starzyńska, tybetolog z Uniwersytetu Warszawskiego, i zadaje pytania: „Czy artyści tybetańscy będą mogli swobodnie porozmawiać o tych wydarzeniach z Polakami? Czy polscy dziennikarze mogą pojechać i z Tybetu relacjonować bieżące wypadki? Jak komentują tę sytuację polscy organizatorzy Chińskiego Tygodnia Kultury Tybetańskiej z organizacji "Dom Polski"? Myślę, że polska opinia publiczna żywo interesuje się rzeczywistym losem narodu tybetańskiego, mającego doświadczenia historyczne podobne do Polaków. "Chiński Tydzień", jak mówi sama nazwa, pokaże wizję chińską.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.